KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Hizmet Binamızın Açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ Tarafından Yapıldı

Yeni Hizmet Binamızın Açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ Tarafından Yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Hizmet Binasının açılış törenine katıldı. 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ı tören alanına gelişinde Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Kocasinan Kaymakam Ali Candan, Talas Kaymakam Cihat Sönmez, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kululular ve protokole mensup kişiler karşıladı.

 

Tören, Aydınlıkevler Anadolu Lisesi Halk oyunlarının gösterisi ile başladı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin eşliğinde Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni binasının Kayseri’ye yakışır bir bina olduğunu söyleyerek, Kayseri halkına ve eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.

 

Büyüyen Kayseri’nin mutlaka büyüyen eğitim camiası da olacağını dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, bütçeden milli eğitime ayrılan payın 87,5 milyar olduğunu ve bu oranın savunma sanayinden bile fazla olduğunu ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, eğitimin Türkiye’nin geleceğine, nesline, yetişmiş insanına yapılan en büyük yatırım olduğuna işaret ederek, okullaşma oranında özellikle kız öğrencilerin eğitime kazandırılması noktasında çok önemli gelişmeler sağlandığını ifade etti. Medeniyet yarışında eğitim, kültür olmadan herhangi bir ekonomik büyümenin çok fazla katkı sağlayamayacağının altını çizen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve sınıf başına düşen öğrenci sayısının ideal seviyelere getirilmesi için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü anlattı. 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, kamu ve özel sektörün yaptığı yatırımlar sonucu Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra en fazla üniversiteye sahip olan Kayseri’nin bir üniversite şehri olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre Türkiye’deki okuma oranı çok düşük. Günde 6 saat televizyon izleyen, 3 saat internete giren ama 1 dakika ortalama kitap okuyan bir ülke haline geldik. Avrupa’daki yüzde 21 civarında kitap okuma oranının Türkiye’de bindelerle ölçüldüğünü söylersek çok daha fazla yapacak işimizin olduğunu hep beraber anlarız. Toplam nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan’ın kitapları ortalama 100 bin tirajla basılırken Türkiye’de bu 3 bin civarındadır. Japonya’da 4,2 milyar adet kitap basılıyor her yıl, Türkiye’de bu 23 milyon adet. Kitap okuyanlar üretebilirler, kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmemiz lazım. Bu yüzden siz değerli öğretmenlerimize, bu manada öğrencilerimize hatta kendimize tavsiye edeceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Yeni Milli Eğitim Müdürlüğü binamızın da bu anlamda sadece görünürlüğü ile değil, muhteviyatı ile de eğitim ve öğretim hizmetlerini gerçekleştirmesi gerekir.” dedi.

 

Valimiz Sayın Orhan Düzgün de konuşmasında, eğitim hizmetlerinin her haneye ve hanedeki her bireye ulaşan bir hizmet olduğunu ifade ederek,  bu hizmeti sunan yöneticilerin, eğitimcilerin sağlıklı ve ferah ortamlarda bu hizmetleri gerçekleştirebilmeleri adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni binasının, eğitim-öğretim seviyesinin artırılmasında önemli bir fonksiyonu ifa edeceğini söyledi. Kayseri’de eğitim ve öğretim hizmetlerinin yerine getirilmesinde, özellikle derslik sayısının artırılmasında son 10-12 yıldır çok ciddi yatırımlar gerçekleştiğini ve yaklaşık 400 milyon lira civarında bir yatırım yapıldığını kaydeden Vali Düzgün, ildeki derslik sayısının yüzde 60 oranında bir artış ile 6 bin 500’den 10 bin 150’ye ulaştığını söyledi. Derslik başına düşen öğrenci sayısının da 27’ye kadar düştüğünü hatırlatan Valimiz Sayın Orhan Düzgün, “Eskiden 50 – 60 kişilik sınıflarda eğitim yapıldığını, 2 kişilik sıralara 3 öğrencinin oturduğunu düşünürsek, derslik başına 27’ye düşen sınıf mevcudu ilimizde eğitim-öğretim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi adına son derece önemli” ifadelerini kullandı. Kayseri’de kamu yatırımlarının yanında hayırseverlerin de eğitim ve öğretime ciddi katkı sağladığını belirten Valimiz Sayın Orhan Düzgün, son 10-12 yıl içinde hayırseverler tarafından eğitime 200 milyon liralık bir yardım yapıldığını dile getirdi. 

 

Eğitim alanında yapılan yatırımların sadece bina yapımı olmadığını vurgulayan Vali Düzgün, şöyle devam etti: “Devletimiz, hükümetimiz tarafından eğitim alanında yapılan hizmetler sadece bina yapımı değil, aynı zamanda öğrencilerimizin kitap ihtiyacının karşılanması, onların sağlıklı bir şekilde gelişiminin sağlanması amacıyla günlük süt verilmesi gibi birtakım destekler de yine devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu çerçevede son 10 yılda 33 milyon adet kitap da öğrencilerimize dağıtılmıştır. ” 

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ise, Türkiye’de Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü çapında başka bir milli eğitim müdürlüğü yok. Ayrıca şu anda 90 tane okul yapımı, son 2 yıldaki rakamlara bakıldığı zaman son 20 yılda yapılan devlet yatırımlarından daha fazla yatırım alıyoruz. Bu konuda Bakanımız Sayın Taner Yıldız’a, Sayın Valimize ve Belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Özellikle arsa konusunda belediyelerimizin büyük destekleri var. Türkiye’de projeler noktasında da yürüttüğümüz 25 proje ile birlikte ülkemizde bir ilki yaşatmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

Konuşmalarının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Valimiz Sayın Orhan Düzgün ve protokole mensup kişiler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binasının açılışını gerçekleştirerek, binada incelemelerde bulundular.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız İl Milli Eğitim Müdürlüğü anı defterini imzalamasının ardından program sona erdi.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.