KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

STEM Projesi Özgün STEM Materyalleri Yarışması ve Sergisi Yapıldı

STEM Projesi Özgün STEM Materyalleri Yarışması ve Sergisi Yapıldı

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Türkiye’de ilk  olarak yürütülen STEM Projesi kapsamında ‘Özgün STEM Materyalleri’ yarışması düzenlendi.

 

Öğretmenevin de düzenlenen sergi ve yarışmada,  açılışı yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, STEM Projesi’nin önemine değinerek yarışmaya katılanlara teşekkürlerini iletti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, daha sonra stantları gezerek öğrencilerin yaptığı projeler hakkında bilgi aldı. Bu projede, Kayseri’de STEM disiplinlerinde çalışma yapan yetenekli öğrencileri tespit ederek, araştırma ve gelişme sonuçlarına dayalı, çözüme yönelik icraat yapabilen, inovasyona açık, tutarlı düşünen bireyler yetişmesine zemin hazırlanması amaçlanmakta olduğunu belirterek “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak iki yıl önce başlattığımız ‘STEM’ Projesinin sergisini ve yarışmasını yapıyoruz. Şu anki tabloyu görünce bir eğitimci olarak duygulanmamak elde değil. Bu projeyi eğitimin geleceğine yön vereceğine inancım tamdır. Bugün itibarıyla gelinen nokta düşüncelerimizin çok çok ilerisinde. Türkiye’de STEM denilince Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü dâhil edilmeden Stem konusu tamamlanmamış olur. Bu sergi de öğrencilerimizin nerelere geldiğinin iyi bir göstergesidir. Sizlerin bu projenin içinde bulmanız, bir ucundan tutmanız bizim için önemli. Eski tabirle icat çıkarmanız bizleri sevindiriyor. Buradaki eserler benim nazarın da hepsi birinci. Ayrıca bizlere bu konuda desteklerini esirgemeyen Mehmet Özhaseki Başkanımı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik Başkanıma teşekkürlerimi iletmeden geçemeyeceğim” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, önümüzdeki yılda Büyükşehir Belediyesiyle bilim merkezinde, STEM ve farklı çalışmalarda birlikte olacağını belirterek “ Yarışma çerçevesinde öğrenci ve öğretmenlerin daha önce örnekleri bulunmayan materyal oluşturması istedik. Yarışma, bütün okul türlerini kapsayacak şekilde hazırlanmış olup 10 okuldan 42 proje katılmaya hak kazanmıştır. Yarışmaya katılmaya hak kazanan projelerin daha önce herhangi bir yerde örnekleri olmayan özgün materyaller olup sorun çözmeye yönelik yeni icatlara kapı aralayacak şekilde tasarlanmıştır.  Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu yarışma her alanda olduğu gibi akademik olarak da büyük ilgi çekmektedir. Bu doğrultuda Erciyes Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden akademisyenler, yarışma sergisine özgün materyalleri incelemek ve STEM uygulamaları ile ilgili çıktıları görmek amacıyla katılım talebinde bulunmuştur. Bu taleplerine karşılık olarak bu akademisyenlerin aynı zamanda yarışma jürisini de teşkil etmeleri uygun görülmüştür” dedi.

 

Daha sonra değerlendirmede jüri tarafından ödüle layık görülen eserler açıklandı.

Anaokulları dalında Fatma Muhittin Tatar Anaokulu, (Kavram sepeti)

 

Ortaokullar dalında Yahyalı Hacı İzzet Kurmel Kız Yatılı Bölge Okulu ,  (Çikolata fabrikası)

Liseler dalında Kadir Has Anadolu Lisesi, (İtfaiye aracı) ödül almaya hak kazanmışlardır.

 

Dereceye giren okulların katılım sertifikaları ve ödülleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu tarafından verildi.

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.