KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Şenlikleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Öğrenme Şenlikleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, 14 Mayıs’ta başlayacak bu yıl ikincisi düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan “Öğrenme Şenlikleri” ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

 

Bu etkinliği eğitim fuarı gibi gören İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, şenliklerin bu yıl ana merkezinin Mimar Sinan Parkı olacağını belirtti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, “Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz  bu şenlikte, 3 gün boyunca her gün üniversiteler, halk eğitim merkezileri de dahil 60 eğitim kurumu, toplamda 180 kurum eğitimle alakalı olarak kendi tanıtımlarını yapacaklar. Yani görücüye çıkacaklar. Buna bir eğitimin fuarı da diyebiliriz. Bunun haricinde Kayseri’deki AVM’lerde de etkinlikler olacak. Etkinlikler sadece eğitim içeriği ile alakalı değil, konferanslar, seminerler, tiyatro gösterileri de şenliklerde olacak” şeklinde konuştu.

 

Öğrenme Şenlikleri’ne 460 değişik alanlarda faaliyet gösteren eğitim kurumunun başvuru yaptığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, ancak başvuru yapan kurumlardan sadece 180 tanesine onay verildiğini belirtti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Çok şükür halk eğitimde iyi noktadayız. Verilen kursların sayısı kalitesi iyi seviyede. İşte Öğrenme Şenlikleri ile bunları tanıtabilmek ve halka yol göstermekte bizim için önemli. Kayseri’de milli eğitim var ama bunlar hakikaten ne yapıyorlar? Bunların tanıtımı noktasında vatandaşların katılımını bekliyoruz. Çünkü bu şenlikler vatandaşa ışık olacak. Eğer kafalarında bir mesleki eğitim alma gibi düşünceleri varsa, nerelere başvurmaları gerektiği konusunda da yol gösterici bir fırsat olacak şenlikler. Biz kendimizi tanıtmak istiyoruz” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz  Çandıroğlu, kurslarda talebe ve yeter sayı bulunduğunda her kursu açmalarının söz konusu olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:  “Mesleki eğitimde arz ve talep dengesi önemli. Halk Eğitim Merkezilerinde minimum 12 kişiye ihtiyacımız var. Yani 12 kişi bir araya gelecek, ‘benim şöyle bir kurs talebim var’ diyecek ve biz o 12 kişiye kurs imkânını tanıyacağız. Bize müracaat edip de hangi alanla ilgili olursa olsun, yeter ki kabul edilebilir olmak şartıyla kursunu açmayacağımız her hangi bir alan yok. Bu sanatsal, kültürel, ekonomi, sanayi, aklınıza ne geliyorsa herhangi bir alanda olabilir” dedi.

 

Diğer yandan İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz  Çandıroğlu, Kayseri’ de dershaneden temel liseye dönüşüm konusunda 34 müracaatın olduğunu ifade ederek, şu an için müracaatlarda Bakanlıktan onay almış bir kurumun da olmadığını kaydetti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, “Başvurular yapıldı, incelemeler yapıldı ve biz başvuruları, Bakanlığa gönderdik. Ancak henüz şu an itibariyle onay almış bir kurum yok. Dışardan bazıları açıktan kayıt alıyor duyuyoruz, planlama yapıyorlar ama fiili olarak onaylanmış bir temel lise yok” diye konuştu.

 

Kısa adı TÖM olan yani Tam Öğrenme Merkezi Okullar projesinde de önemli bir noktaya geldiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu,  “TÖM, spesifik olarak gelişmiş ve bilimsel bir model. Gerektiği zamanda gereken eğitimi sunarsanız, öğrenmeyecek kimse yok. İşte bu projenin de temel yaklaşımı budur. Birçok özel okulda da uygulanıyor. Ciddi anlamda başarı elde ediliyor. Biz bunu Kayseri’de ilk etapta 14 ortaokul ve 4 lisede uyguladık. Okulları da şehrin merkezinden ziyade şehrin kenarında bulunan okullardan seçtik” dedi.

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.