KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Kayseri’yi sosyal, kültürel ve ekonomik olarak bir cazibe merkezi haline getirme amacıyla bu yıl 2’cisi düzenlenen ‘’Kayseri Öğrenme Şenlikleri’’ Cumhuriyet Meydanında yapılan açılış töreniyle başladı.
Öğrenme Şenlikleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Kayseri’yi sosyal, kültürel ve ekonomik olarak bir cazibe merkezi haline getirme amacıyla bu yıl 2’cisi düzenlenen ‘’Kayseri Öğrenme Şenlikleri’’ Cumhuriyet Meydanında yapılan açılış töreniyle başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Uğur Ergin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğrenci gurupları katıldı.

Cumhuriyet Meydanı, Atatürk anıtına İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun Çelenk sunmasının ardından, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Büyükşehir bandosu eşliğinde kortej Mimar Sinan parkına hareket etti.

Mimar Sinan Parkında düzenlenen törene Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Vali yardımcısı Zürkarnin Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Tomarza Kaymakamı Ergin Uysal, Sarıoğlan Kaymakamı Hasan Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymış öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Mimar Sinan Parkı’nda düzenlenen açılışta yaptığı konuşmada, öğrenme şenliklerinin sadece öğrencileri değil, yediden yetmişe bütün herkesi kapsayan bir etkinlik olduğunu söyledi.

İskandinav ülkelerinde her yüz kişiden otuzunun yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli kurslara katıldığını, Türkiye’de ise bu oranın %3 olduğu bilgisini veren Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Türkiye’de de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün kurulması ile birlikte, vatandaşların bilgi ve becerileri ile kendilerine olan özgüvenlerini artırmak amacıyla Halk Eğitim Merkezleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları ile birlikte ortak kurslar açıldığını ve vatandaşların eğitim ihtiyacının bu kurslarla karşılanmaya çalışıldığını ifade etti.

Valimiz Sayın Orhan Düzgün, bilgisayar kursundan satranç kursuna, resim kursundan takı kursuna, aşçılık kursuna, hasta bakıcılık kursuna kadar yüzlerce kursun başta Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri ve İŞ-KUR Müdürlükleri ile birlikte açıldığını ve sürekli devam ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın devam etmek istedikleri kurslar varsa Milli Eğitim Müdürlüklerimize ve Halk Eğitim Müdürlüklerimize başvurarak 10-15-20 kişi bir araya geldiğinde, onların istediği türde kursları açma ve hizmet vermek imkânına sahibiz.” dedi.

“İşleyen demir ışıldar, işlemezse pas tutar” sözünü hatırlatan Valimiz Sayın Orhan Düzgün, konuşmasını şöyle sürdürdü:   “Bizlerin de zihin ve dimağlarımızın sağlıklı olarak kalabilmesi için, hayatın her evresinde sağlıklı bireyler olabilmemiz için, Alzheimer hastalığından korunabilmemiz için herkesin sürekli kendini yenilemesi, geliştirmesi ve öğrenmeye yönelmesi gerekir. Hangi yaşa gelirsek gelelim, ‘Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim’ diye düşünmememiz gerekir. Bütün vatandaşlarımız kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda veya ilgi duydukları konularda bizlere başvururlarsa biz bu talepleri değerlendirir ve kursları açarız. Bu kurslara devam ettikten sonra gerek kültür, sanat kurslarıyla vakitlerini iyi değerlendiren, bunların da ötesinde iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açan, ailelerine, kendilerine gelir getirici meslekler edinen vatandaşlarımızı gördükçe de memnun oluyoruz.”

Öğrenmenin en ileri seviyesinin özellikle araştırma, geliştirme, inovasyon adına yapılan çalışmalar olduğunu belirten Valimiz Sayın Orhan Düzgün, “Günümüzden onlarca ve yüzlerce yıl önceki insanlar öğrenmeye önem vermeselerdi, bugün ne mikrofon ile size hitap edebilirdik, ne akşam evinizde elektriklerimiz yanabilirdi, ne de bugün sizleri buraya getiren toplu taşıma araçları insanlığın hizmetinde olabilirdi.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanı Uğur Ergin, "İlk kez 2013 yılında Eskişehir, Bursa ve Kocaeli illerinde pilot uygulamasını yapıp eksiklerini giderdik. ‘’Hayat Boyu Öğrenme Şenliklerinin’’ ses getirdiğini görünce 2014 yılında Kayseri ile birlikte Artvin, Ardahan, Afyonkarahisar, Bursa, Kahramanmaraş, Kocaeli ve Malatya olmak üzere 8 ilde öğrenme şenliklerini gerçekleştirdik. Bu yıl da 25 ilde öğrenme şenliği gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kayseri 2. Kez öğrenme şenliği düzenleyerek Hayat Boyu Öğrenmenin anlam ve değer kazandığı şehirlerarasına girmiştir. Medeniyetimizin var oluş amacını bilen ve bu sorumluluğu omuzlarında hisseden Kayserililer, ‘Hayat Boyu Öğrenme’ yolunda bizde varız demeniz bizleri mutlu ettiği kadar sizleri de mutlu edecek ve şehrinizin öğrenme sürecinde yıldızlaşmasını sağlayacaktır’’ diye konuştu.

Ergin sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Öğrenme Şenlikleriyle, öğrenmenin aslında ne kadar eğlenceli olduğunu vurgulamak, öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu kamuoyunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu projenin amacı şehirlerimizde ortak çalışma kültürünün güçlenmesine ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla tanıtılmasına katkı sağlamasıdır’’

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, projeden memnuniyetini dile getirerek ‘’Şehrimiz ve geleceğimiz açısından 2023’ün güçlü Türkiye’sine nasıl gideceğimizin vizyonunu koymak açısından Öğrenme Şenlikleri çok önemli. İlim Çin’de bile olsa gidip bulmamızı isteyen bir kültürün, bir medeniyetin, bir dinin mensuplarıyız’’ şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ve gösterilerin ardından Valimiz Sayın Orhan Düzgün ve protokol üyeleri tarafından stantların açılışı gerçekleştirildi. Valimiz Sayın Orhan Düzgün, 13 ilçeden okul ve kurumların 205 etkinlikle, il genelindeki kurum ve kuruluşlar ile dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarının 82 etkinlik ile katıldığı Kayseri Öğrenme Şenlikleri’ndeki stantları gezerek, incelemelerde bulundu.

 

 

Öğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri BaşladıÖğrenme Şenlikleri Başladı

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.