KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı'

'Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı'

Sevgili Öğrenciler, Çocuklarımız, Yarınlarımız ve Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının var olma, yok olma savaşları içinde egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

23 Nisan tüm dünyaya meydan okuduğumuz, tutsaklık zincirlerimizi kırdığımız gündür. 23 Nisan Atatürk ve silah arkadaşlarının düşmanlarımıza ' biz buradayız' diye haykırdığı gündür. 23 Nisan bağımsızlığımıza bayrak açışımızın ilk harcının konduğu gündür. 23 Nisan Yeni Türk devletinin kurulduğunun dünyaya ilan edildiği gündür. 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin dualarla açıldığı gündür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924'te, 23 Nisan'ın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra da çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanı çocuklara armağan etmiştir.

Onun sözlüğünde çocuk " sevgi" demekti. Neşeydi çocuklar, bir ailenin meyvesi, yalan bilmeyen küçücük sevgi dolu meleklerdi. Geleceğin bir gülü, yıldızı, mutluluk ışığıydı çocuklar onun için. Bu yüzden olsa gerek ki o, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun "çocuk" diye seslenirdi. Onun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmek bilmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Bundan dolayı bütün Türk çocukları onun öz yavruları gibiydi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk uğruna binlerce şehit verdiğimiz bu vatanı da hiç şüphesiz çocuklara emanet etmiş ve "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor, bu vatanı onlara bırakıyorum ve biliyorum ki gözüm arkada kalmayacak" diyerek geleceğimiz olan çocuklarımıza ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar çok güvendiğini bir kez daha göstermiştir.

23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu gün bizlere düşen görev ise bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini korumak, geliştirmek ve yarınlara taşıyabilmektir.

 

Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun...

 

                                                                                             

Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU

İl Milli Eğitim Müdürü

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.