KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mimar Sinan’ın Evini Gezdiler Ders İşlediler

Mimar Sinan’ın Evini Gezdiler Ders İşlediler

Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, ‘Osmanlı Mimarisi’ dersini Mimar Sinan’ın doğup büyüdüğü tarihi evde işlediler.

 

Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu da katılarak öğrencilerle birlikte oldu.  İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu “Biz ´Geçmişim Geleceğim’ projesiyle medeniyetimizin temellerinin öğrencilerimize geleceğe yönelik yansımasını ve o kokunun öğrencilerimiz üzerine sinmesini amaçlıyoruz. Bu da bu mekânlarda öğrencilere birebir dersler anlatılarak yapılıyor” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ayrıca, "Buraya yapılan ziyaretler yararsız değildir. Çocuklarımız bu konularla ilgili dersleri burada işlemektedirler. Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 10. sınıfının işlediği konular Osmanlı mimarisidir. Osmanlı mimarisi denilince de akla gelen en önemli isim Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan memleketimizin insanı ve yetiştirdiği bir değerdir. Evi buradadır. Bu evin içerisine gelip doğduğu ve büyüdüğü yerleri görüp buradan geleceğe nasıl baktığını bizzat buradan görerek öğrenciler dersi bu şekilde işlemektedirler. Bu tip çalışmalar hem ders açısından hem de Türk İslam Medeniyetinin öğrencilerimize etki etmesi açısından fayda sağlamaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ‘Geçmişim Geleceğim’ projesi değer verdiğimiz ve azimle yürütmeye gayret ettiğimiz projelerimizden bir tanesidir” şeklinde konuştu.

 

Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Sümeyye Yanık ise, “Geçmişim Geleceğim Projesi kapsamında okul müdürümüz ve tarih öğretmenimizle birlikte buraya geldik. Burayı gezerek Mimar Sinan’ı ve geçmişimizi öğrendik. Herkesin buraya gelip gezmesini ve geçmişini öğrenmesini istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptıkları bu proje için teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamını diliyorum. Buraya gelmeden önce Mimar Sinan hakkında ve mimarlığı hakkında pek bir bilgimiz yoktu fakat bu proje sayesinde Mimar Sinan’ı ve mimarlığını öğrendik ”dedi.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.