KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Mücadele Müzesi Açılışı Yapıldı

Milli Mücadele Müzesi Açılışı Yapıldı

Milli Mücadele sürecinde öğrencilerinden önemli bir kısmını Sakarya Savaşı’nda şehit veren Kayseri Lisesi’nin değer ve anılarını gelecek nesillere aktarmak için “Taş Mektep” olarak bilinen tarihi ana binada oluşturulan Milli Mücadele Müzesi’nin açılışı yapıldı.

 

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’nin açılışına Valimiz Sayın Orhan Düzgün’ün yanı sıra, Kayseri Milletvekilleri Mehmet Özhaseki ve İsmail Tamer, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, CumhuriyetBaşsavcısı Orhan Usta, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, İlçe kaymakamları, belediye başkanları ve kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Valimiz Sayın Orhan Düzgün, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, müzenin Milli Mücadele yılları ve o dönemin eğitimi hakkında bilgiler verdiğine işaret ederek "İki Cumhurbaşkanı çıkartan bu tarihi lisemiz, elektronik ve görsel ortamda Milli mücadele yıllarına ışık tutmaktadır.” dedi. Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Kayseri’nin bir ticaret ve sanayi kenti olarak bilindiğini; ama Kayseri’nin aslında içinde barındırdığı tarihi eserleri ile aynı zamanda bir kültür ve tarih kenti olduğunu da ifade etti.

 

Kayseri Lisesi’nin Osmanlı döneminde kurulmuş olan ve Sultani isimi verilen belli başlı liselerden biri olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Orhan  Düzgün, lisenin aynı zamanda Türkiye’nin o dönemde ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücünü yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan önemli liselerden biri olduğunu vurguladı. Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Osmanlının son dönemleri ve Cumhuriyetin ilk yıllarında pek çok gencin Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşları´nda şehit olduğunu belirterek, Kayseri Lisesi’nden de yaşları 15-16-17 olan pek çok liseli gencin eğitim-öğretimi bırakarak bu toprakların Müslüman Türk toprağı olarak kalması için canlarını feda ettiğini anlattı. 

 

Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki de, Anadolu’nun her köşesinin bir anıyı ya da tarihe iz vuran bir olayı bağrında beslediğini ifade ederek, o medeniyetlerden yüzlerce eserin günümüze kadar geldiğini ve o eserlerin yaşatılması, korunması, geleceğe taşınması görevinin devrin idarecilerine düştüğünü belirtti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Türkiye’ye örnek olarak başlatılan çalışmaların devam edeceğini ve bu projelerin ilerde iz bırakacak, Kayseri hayatına etki yapacak projeler oluşturacağını belirterek, bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Müzede, okuldan mezun; 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile merhum 8. Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal´ın silikondan yapılma heykelleri sıralarda yer aldı.  Valimiz Sayın Orhan Düzgün ve beraberindekiler, Cumhurbaşkanlarının öğrencilik yıllarını geçirdiği sınıfları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

03-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-2016

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.