KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinliğine Katıldı

Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinliğine Katıldı

2 Nisan Dünya Otizm farkındalık günü, Şehit Yiğitcan Çiga Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan törenle kutlandı. Törene Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Eşi İkbal Çelik Okul öğretmenleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

Törende Konuşan Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, ”İnsanın başına her şey gelebilir. Allahtan geldiğine inanmak ona göre hareket etmek gerekir. Farkındalık yaratarak onların hayatların kolaylaştırmak bizlerin görevleri olmalı.” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Eşi İkbal Çelik, "Sözlerimin başında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Çünkü şu an bu salonda bulunanlar, bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu en iyi bilenlerdir. Yine bu salonda bulunanlar başımıza gelen her işin Yüce Rabbimizden olduğunu bilen ve bu bilinçle sabır gösterenlerdir. Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz; ‘Yorgunluk, hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar, Müslüman’ın başına gelen her şeyi Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar’ demiştir. Dolayısıyla başımıza gelen her sıkıntı ve bu sıkıntılara göstereceğimiz sabır aynı zamanda Allah’ın bir nimetidir. Engel fani dünyada söz konusudur; ancak bize düşen de bu engelleri kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermektir. Sizlerin hayatınız kolaylaştırmak için her kurum kuruluş gibi her bireyin de destek olması gerekir. Engelliler için küçücük bir engeli kaldırmak dahi Yüce dinimizde sadaka düzeyindedir. Bu bilinçle sizlere destek olmak için elimizden geleni yapacağız. 

 

Kayseri Büyükşehir Belediyemizin engellilerimiz ve ailelerinin hayatını kolaylaştıracak önemli projeleri var. Engelli Yaşam Merkezi, Mola Evleri gibi projelerle Kayseri’yi engelsiz bir kent yapmak için gayret gösteriyorlar. Bu gayrete her birimiz destek vermeliyiz. Sözlerimin sonunda sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha dile getiriyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.  

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Otizmli çocuklarımızın ve ailelerinin 2 Nisan Dünya Otizm günlerini kutladığı konuşmasında” Otizmin kamuoyunda bilinirliğinin artması için hepimiz el ele vermeliyiz. Çünkü son yıllarda görülme oranı çok büyük bir hızla artan otizmin tek çaresi var; erken tanı ve eğitim. Eğitim otizmin tek çaresi başka bir deyişle ilacıdır. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve haftada en az 30 saat yoğun ve sürekli özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okullara gidebilmeleri, toplum içinde bağımsız ve üretken bireyler olarak yer alabilmeleri mümkün. Bu çocuklar için hepimiz üzerimize düşen görevleri en iyi şekliyle yerine getirmeliyiz. Bugün bütün otizmli çocuklarımızı, ailelerini, eğitmelerini, sevenlerini, destekçilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Konuşmaların ardından programa katkıda bulunanlara plâketlerin sunumu yapıldı. 

 

Programın sonunda sihirbaz gösterisi ilgiyle izlendi. 

 

 04-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-201704-04-2017

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.