KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın, Kayseri Ziyareti

İlk ziyaretini Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığına yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, burada OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir NURSAÇAN tarafından karşılandı.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın, Kayseri Ziyareti

İlk ziyaretini Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığına yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, burada OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir NURSAÇAN tarafından karşılandı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın  ziyaretleri sırasında kendilerine  MEB Eğitim Politikaları Daire Başkanı Recep ALTIN, İl Milli Eğitim Müdürü  Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ercan YILDIZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Okan AKYOL, Bölge Müdürü Ali YAPRAK ve bazı iş adamları da eşlik etti.

Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir NURSAÇAN,”Sayın Genel Müdürümüzü Kayserimizde ağırlamak bizlere büyük bir mutluluk vermiştir. Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, sanayinin ihtiyaç duyduğu  nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak, planlı - programlı ve sürdürülebilir bir istihdam politikası oluşturabilmek için sizlerin katkıları bizlere büyük bir fayda sağlayacaktır. ”dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay ise,” Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın direktifleriyle Mesleki eğitimde yeni bir yapılanmanın içerisine girilmiştir. Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini belirleyen faktörlerin başında mesleki teknik eğitim gelmektedir. Dünyadaki gelişmelere uygun olarak planlanmış bir mesleki ve teknik eğitim insan odaklı kalkınmanın sağlanmasında etkin rol almaktadır. Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı uygulamaya konulmuştur.  İstihdam odaklı olarak ihtiyaç duyulan nitelikte insan gücünü yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Yapacağımız protokole mezunlara iş istihdamı sağlaması garantisi ile  organize sanayide fabrikası olan yatırımcı isterse kendi elemanlarını yetiştirmek için kendi okulunu fabrika bahçesine açabilecektir. Okul müdürlerini, öğretmenlerini kendisi seçebilecek atölyesi de fabrikası olacaktır. Bu okulları açan kurumlara devlet tarafından her öğrenci için 4000 lira ile 6250 lira arsında teşvik verilmesi düşünülmektedir. Ayrıca işletmelerde staj yapan öğrencilerin maaşlarının bir kısmının devlet tarafından karşılanacak, kağıt üzerinde staj yapmanın da önüne geçilmiş olacaktır.64.üncü Hükümetimizin ve Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın bizlere destekleriyle mesleki eğitimde çağ atlamayı ve aranan okullar olmayı hedeflemekteyiz. Diye sözlerine son verdi.

Daha sonra Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ve beraberindekiler tarafından Kayseri Serbest Bölgesinde okul yaptırmak isteyen iş adamı Murat KANTARCI’nın fabrikası ziyaret edildi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY, daha sonra Organize sanayi bölgesi tarafından yaptırılan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezini  (METEM) ziyaret etti. Burada kız öğrenciler tarafından çiçekle karşılanan, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Okulda atölyeleri ziyaret eden ve okul hakkında bilgi alan Sayın GÜLAY,bu okulların tanıtılması gerektiğini vurguladı.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü, İlimizde Görev Yapan Mesleki Okul Müdürleriyle Bir Araya Geldi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, Melikgazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi konferans salonunda, İlimizde görev yapan mesleki ve teknik eğitim okulları müdürleri ile bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu, ”Kayseri açısından önemli bir gün yaşıyoruz. Milli Eğitim camiası olarak Sayın Genel Müdürümüzü  İlimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kayserimizi bilen, Türkiye’nin gerçeklerini bilen işin mutfağından gelen , birinin Genel Müdür olması bizler için büyük bir kazançtır.” dedi.   

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, Sayın Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI ve Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN beylerin selamlarını ileterek, ”Şunu unutmamak lazım, Çalıştığınızda ALLAH mutlaka bunun karşılığını veriyor. Mesleki Eğitime düşkün, Milli Eğitim Bakanı olması bizler için bir avantajdır. Sayın Bakanımızın sonsuz yetki vermesiyle işe başladık. Şunu unutmamak lazım. Ülkemizde kalkınmanın sanayiden geçecek olması, meslek liselerinin önemini bir kat daha artıracak.

Değerli arkadaşlar, hepimizin bu topraklara vebal borcumuz var. Biz doğduk, büyüdük, öleceğiz. Doğum ile ölüm arasında bu topraklara ne kadar hizmet ediyoruz, onu sorgulamak lazım. Vatanı sevmek lafla olmaz. Bizim verimli topraklarımız yok. Ülkenin kalkınması için sanayi yönünde atak yapmak zorundayız. Beynimizi ve zekâmızı bu yönde kullanmamız lazım. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla gece gündüz demeden mesleki eğitimde yeni bir çalışmanın içerisine girdik.

Çıraklık eğitim merkezleri zorunlu eğitim içerisine alınıyor. Mesleki eğitimde 18 maddeyi değiştiriyoruz. Burada 8’inci sınıfı bitiren bir öğrenci, çıraklık eğitim merkezlerine kayıt yaptırabilecek. Bir gün okula gidecek diğer günler sanayide iş yerinde çalışacak, lise eğitimini ise açık liseden bitirme imkânına sahip olacak. Bu öğrencilerimize asgari ücretin %30’u kadar maaş verilecek. Ücretin 130lirasını çalıştığı iş yeri,260 lirası devlet tarafından ödenecek. Burada hedef hem küçük esnafı desteklemek, hem de öğrencinin ailesine bir katkı sağlamış olmaktır. Burayı bitiren her öğrenci ustalık belgesine sahip olmuş olacak ve iş yeri açabilecek.

TEOG sınavlarında meslek lisesi 9. Sınıfa devam eden öğrenciler, meslek dersi de alacak. Buradaki amaçta 10.sınıfa geçtiğinde alan belirlenmiş olacak ve sigortaları başlamış olacak.

10 ve 11. Sınıflarda meslek dersleri artırılacak,12. Sınıfta öğrenci üç gün sahada meslekle ilgili alanlarda beceri eğitimi alacak. Öğrenciler üretimde çalışacaklar. Ücretlerini Küçük işletmelerde %30’unu, Büyük işletmelerde ise 3/1 ini devlet karşılayacak. Öğrencilerin sigortaları 9. sınıfta başlayacak.

Türkiye de meslek etüdü yapacağız. SSK veya İş Kurla birlikte çalışarak ihtiyaç duyulan meslekler de bölümler açılacak. Meslek liselerinin kalitesini yükselteceğiz. Sektör bazlı elemen yetiştireceğiz.

Anadolu meslek liselerini güçlendireceğiz, üniversite odaklı öğrenci yetiştireceğiz.  Sektör ara eleman yetişmiyor diyor! Kağıt üzerinde staj yapılmakta, stajlara ücret ödenecek. Ücretin 3/2 devlet,3/1 iş yeri ödeyecek. Kanun çıktığında meslek liselerine güven gelecek, bundan emin olun. Bu konuda Sayın Bakanımız bizlere inandı ve sonuna kadar destek olacağını beyan etti.

Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçişleri kaldıracağız. Buraları bitirenler iyi bir eğitim almadıkları için bizim için bir kayıptır. Meslek liselerinden mezun olanların %20 si kendi mesleklerini yapıyorlar.

Genç kızlarımızı ve annelerimizi, örf ve adetlerimizi bilen, ailelerine katkı sağlayacak daimi meslekler edindirmek için çalışma içerisindeyiz.

Okul hamiliği projemiz var. Her okul bir sektörle protokol yapacak. Sektör okula donatım desteği verecek, onarım desteği verecek, öğrencilerimizi sektör kendi fabrikasında veya atölyesinde çalıştıracak. Bu proje ile sizleri takip edip başarı değerlendirmesi yapacağız. Kısacası piyasayla rekabet içerisinde olmanızı istemekteyiz. Böyle bir Hükümet, Sayın Bakanımızın verdiği fırsatı değerlendirmemiz lazım. Aksi takdirde bunun hesabını sorarlar ”diyerek sözlerini tamamladı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay, toplantının ardından Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK’i makamında ziyaret etti ve ilimizden ayrıldı.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri ZiyaretiMilli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY ın, Kayseri Ziyareti

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.