KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif İnan, Ölümünün 18’inci Yıldönümünde Anıldı

Mehmet Akif İnan, Ölümünün 18’inci Yıldönümünde Anıldı

Şair ve Yazar Mehmet Akif İnan, vefatının 18´inci yıldönümünde adının verildiği Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi’nde anıldı.

 

Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Kocasinan Kaymakamı Mustafa Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları  İlyas Yılmaz, Osman Karaca, Hacı  Kaya, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Öztürk, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İlhan Türkmenoğlu, Şemun Akman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, programın açılış konuşmasını  Okul Müdürü Hayret Yıldız, Şair Yazar Mehmet Akif İnan´ın hayatından kesitler sundu.

 

Programda İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ise  yaptığı konuşmada, Mehmet Akif İnan’ın "Mescid-i Aksa" şiirini okuyarak başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, “Mehmet Akif İnan, düşündüğünü hayatına katan bir aksiyon adamıydı. Yerli ve milli eserleri olan bir şairdi. Türk milletinin gönlünde taht kurmuş ve duygularına tercüman olmuş 7 güzel adam vardır. Bu 7 güzel adamdan biri olan Mehmet Akif İnan’ın vefatının 18’inci yıldönümünde onu anmak için toplanmış bulunuyoruz. Mehmet Akif İnan, sadece bir öğretmen değil, aynı zamanda bir şairdir. Mescid-i Aksa şiiri bütün İslam aleminin ruhuna hitap eden şiirdir. Bu yönüyle Mehmet Akif İnan, İslam coğrafyasının ortak dili olmuştur. Bugün Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu ve konfederasyonu olan Memur-Sen’in kuruluş çilesi Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından çekilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Akif İnan’ın misyonunun insan yetiştirmek olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, “Batı değerleri ile yetişen insanlar değil, medeniyet davasına bağlı yeni nesiller yetiştirmenin önemini biliyordu. Yetiştirdiği nesiller, onun duacısıdır. Fikirleri de hem bugün hem de gelecekte büyük Türkiye’nin inşacısı olacak nesillerin yolunu aydınlatmaya devam edecektir. Kökü ezelde, dalları ebede uzanan bir misyonu bizlere miras bırakan, ‘Benim misyonum adam yetiştirmektir’ diyen ve ‘Kim demiş bitişi ölüm, destanlar yazılır mezarımızdan’ dizeleri ile kutsal davamıza ebedi bir anlam katan merhum üstat Mehmet Akif İnan’ı rahmet, minnet ve özlemle anıyorum” diye konuştu.

 

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler ile Mehmet Akif İnan anıldı.

 

10-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-2018

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.