KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kayseri Tarihi

Kayseri'nin bilinen ilk yerleşimi, iskanı Erken Tunç Çağında  başlayan Kültepe'dir (Kaniş/Karum).Kültepe'yi Hitit öncesi Anadolu'nun yerli  halkı olan Hatti'ler kurmuşlardır. Kültepe'nin hemen yanı başında yer alan ve  Asurlu tüccarlarca kurulan Karum'da (Pazar yeri)1948 yılından beri devam eden  kazılarda, bu döneme ışık tutan 20 000'in üzerinde çivi yazılı tablet  bulunmuştur. Bu metinler ticari ilişkiler, antlaşmalar ve mektupları içermektedir. Kültepe, M.Ö. 4000 yıllarından Roma Çağı sonuna kadar devamlı olarak iskan görmüştür.

 

M.Ö. 11 ve 7. Yüzyıllarda, Erciyes'in eteğinde yer alan Mazaka şehri  kurulmuştur. M.Ö. 6 ve 5. yüzyıllarda bu bölge, Med ve Perslerin egemenliğine  girmiştir. M.Ö. 280 yıllarında kurulan bağımsız Kapadokya Krallığının başkenti  olan Mazaka, bu dönemde 400 bin nüfuslu büyük bir şehirdi. M.S. 17 yılında Roma  Devletinin eline geçen Mazaka, Roma'nın bir eyaleti olmuş ve ismi, Kaisareia  olarak değiştirilmiştir. 395 yılında Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu içerisinde  yer alan bu bölgede, büyük bir şehir olarak yerini korumuştur.

 

691 ve 721 yıllarında Kayseri, kısa sürelerle Arapların akınlarına uğramış ve  1071 yılında Malazgirt zaferinden sonra Türk topraklarına katılmıştır. 1127  yılında Danişmendlilerin, 1162 yılında ise Anadolu Selçuklularının olan şehir,  Selçuklular zamanında Konya'dan sonra ikinci başkent olmuştur. 1244 yılında İlhanlıların saldırısına uğramış, bir süre Moğol-İlhanlı valilerince  yönetilmiştir. Kayseri, 1343 yılında Eretna Beyliğinin, 1398 yılında  Osmanlıların eline geçmiştir. 1402 yılında Ankara savaşından sonra  Karamanoğullarının ve Dulkadiroğlularının olan şehir, 1515 yılında Yavuz Sultan  Selim'in İran seferi dönüşünde kesin olarak Osmanlı İmparatorluğu'na  bağlanmıştır. Kayseri, Cumhuriyetle birlikte 1924 Anayasası gereği vilayet  olmuştur.

 

Kaynak: Kayseri Valiliği

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.