KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşının Kabulünün 97.Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı.

İstiklal Marşının Kabulünün 97.Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı.
İstiklal Marşının Kabulünün 97.Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Yapıldı.

Valimiz Sayın Süleyman Kamçı,   İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921´de TBMM tarafından kabulünün 97. yıl dönümü ile milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u anma günü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. 

 

Kayseri Kültür Merkezinde Kocasinan Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programa, Valimiz Sayın Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Selçuk Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, Vali Yardımcıları Mehmet Emin Avcı, Baha Başçelik, Zekeriya Güney, İl Jandarma Komutanı Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumun ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, ”12 Mart 1921 yılı;  Allah için, vatan için 7 düvele karşı mücadele veren kahramanlarımız için yazılan ve geleceğimize ışık tutan Milli Marşımızın kabul edildiği gündür ve biz bu günde büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz.

İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklal Marşı:

- tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, hikmettir, Şanlı mazimiz ve kahramanlık destanımızdır.   

Bu millet, tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmemiştir. Varlığına kastedenlere gerekli dersi vermiş, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkmıştır.

Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif,  İstiklal Marşı´yla milletin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırmış, herkesin hislerine tercüman olmuş ve bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir.

Mehmet Akif´in, İstiklal Marşı´nı milletimize ithaf etmesi, onun vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır.

İstiklal Marşı özenle okunduğunda geleceğe yönelik çok anlamlı mesajlar vermektedir.

Gençlerimizin İstiklâl Marşı’nı ve Mehmet Akif’i daha iyi anlayabilmeleri için şu üç noktayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir.       

Bunlar:

  - Üzerinde yaşadığımız toprakların tarihi, 

  - Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı dönemde milletimizin verdiği mücadeleler, 

 - ve Akif’in gelecek nesillere verdiği önemli mesajlardır.

Millî marşımızda Akif’in vurgulamak istediği geçmiş ya da sadece o günün şartları değildir; tarihten ders alarak ilelebet tek bayrak altında bağımsızca yaşama mücadelesidir. Bu eser, gelecek nesillerin hayatlarını cesaretle ve imanla sürdürebilmeleri için kaleme alınmış bir eserdir. İşte milli mücadele, Akif´te zuhur eden bu ruhla kazanılmıştır. İstiklal Marşı, bu milletin heyecanını, ruhunu, hassasiyetini ve coşkusunu yansıtan bir hürriyet bildirisidir. Sömürgeciliğe karşı bir milletin haykırışıdır. Her okuyuşumuzda İstiklal Marşımızda vurgulanan bu bilincin hatırlanması dileklerimle ve Merhum Akif´in duasıyla sözlerime son vermek istiyorum:

- Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın! .” dedi.

 

Konuşmanın ardından, Kocasinan Anadolu Lisesinin hazırladığı oratoryo izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. Program Fevziye-Memduh Güpgüpoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Mehter Takımının gösterisinin ardından son buldu.  

 

 

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.