KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

 

Bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 106. yılını kutlamanın ve vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Gününü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Bu zafer tarih boyunca esareti kabul etmemiş bir milletin; yeni bir devlet kurmasına kadar uzanan bir dirilişin başlangıcı, aynı zamanda azim ve kahramanlığın tarihte yerini almış şerefli hatırasıdır. I. Dünya Savaşı içinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale Zaferi tarih içinde bir dönüm noktasıdır. Yüzbinlerce Mehmetçik bu toprakların vatan olarak kalması için şahadet şerbeti içmiştir.

Tarihin yeniden yazıldığı bir destandır ÇANAKKALE,

Bir milletin tamam ya da devam kararını verdiği önemli bir andır ÇANAKKALE,

Sadece Mehmetçiğin değil, onları doğuran şerefli Türk analarının da yüce bir zaferidir ÇANAKKALE,

Büyük bir zafer olmasının yanı sıra insanlığa verdiği dersle de tarihte önemli bir yere sahiptir ÇANAKKALE,

Çanakkale içinde vurulup ölmeden mezara konan Mehmetçiğin mirasıdır bize ÇANAKKALE,

Gidenin geri gelmediği, acıların, hasretin ve gözyaşının hiç dinmediği, bir devrin kahramanları olan Türk askerinin destanıdır ÇANAKKALE,

Bir diriliştir Çanakkale, Türk'ün geri dönüşü, Milli Mücadele'nin ve Cumhuriyetin habercisi, taç kapısı, yeni Türkiye'nin ön sözüdür ÇANAKKALE.

Türk askerinin inanç, azim, cesaret, sadakat ve vatanseverliğinin ölümsüz bir destanıdır ÇANAKKALE

Türk'ün gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının, kendisinden kat kat üstün kuvvetler karşısında göğsünü siper etmesinin ve Türk kahramanlığının anıtlaşmış örneğidir ÇANAKKALE

Çanakkale Savaşı'nda Türklerin manevi üstlükleri, İngiliz ve Fransızların ise maddi üstünlükleri vardı Çanakkale'de çarpışan unsurlar bunlardı. Sonuçta Çanakkale'de meşru hak ve manevi üstünlük maddi gücü yenmiş, haksız saldırıyı durdurmuş, Türk tarihine altın harflerle bir destan yazılmıştı.

Çanakkale Savaşı hiçbir devletinin, hiçbir ordunun, hiçbir silahın, yurt sevgisinden ve millet onurundan daha güçlü olmadığını ve olmayacağını göstermiştir.

Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir. Bu güzel topraklar, bizlere vatanı için seve seve canını ortaya koyan şehitlerimizin ve gazilerimizin mirasıdır. Türk milleti birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır.

"Çanakkale Geçilmez" dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma ve özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya konulmuştur. Çanakkale'de ortaya konulan ruh, milli mücadelede de kendini göstermiş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk önderliğinde zafere ulaşmıştır.

Dünya, Seyit Onbaşı gibi bir kahramanı görmedi, tanımadı. Dünya, Çanakkale Zaferi gibi bir zaferi görmedi, duymadı, hissetmedi.  Çünkü bu zafer bir milletin yeniden doğuşuydu... Bize düşen görev de Çanakkale ruhunu yaşamak, göstermek, dinlemek ve yüreklerde hissetmektir.

Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale'de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü kılmıştır ve kılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz ve daima hatırlayacağız çünkü biz Çanakkale'nin evlatlarıyız.

 

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

 

Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.