KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU'nun, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Mesajı

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk milletinin milli iradesine karşı hain bir darbe girişimi düzenlendi.

Bu darbe teşebbüsü sadece devlete değil, bizim milli irademize de yönelikti. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi.

Bayrağımıza, devlet kurumlarımıza, hak ve özgürlüklerimize kasteden bu girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini hem de demokrasisini korumayı bir görev bildi.

15 Temmuz darbe gecesinde şehit olan tüm vatandaşlar terörle mücadele kapsamında şehitlik statüsüne dâhil edildi ve bu gün 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi Anma günü olarak kabul edildi.

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

                               bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benzeyen toprak,

                               bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

                               bu dâvet bizim....

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

                               bu hasret bizim...

 Evet, bu memleket bizim, bu memleket hepimizin.

 

Biz vatanımızın taşına, toprağına; havasına suyuna; mavisine, yeşiline; gülüne, bülbülüne sevdalı bir milletiz. Farklı düşüncelere, farklı görüşlere sahip olsak da söz konusu vatan olunca tek yürek olmayı bilen bir milletiz. Evet, biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi " Söz konusu vatansa gerisi teferruattır." diyebilen bir milletiz.

Biz ;vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve bağımsızlığımız söz konusu olduğunda dün de tek yürek olmayı bildik, bugün de tek yürek olmayı biliyoruz.

''Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır."

Anlayışıyla yüzyıllardır bu toprakların vatan olması için, bu topraklarda bağımsız yaşayabilmek için binlerce şehit verdik çok acı ki bugün de şehit vermeye devam ediyoruz. Ancak ülkemizin milli birliği ve beraberliği için kötü emeller besleyen güçler bilmeli ki biz evladı şehit olduğu zaman "Vatan sağ olsun" diyen ana ve babalara sahip bir milletiz.

Biz bir çağ kapatıp bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet'in,  üç kıtaya hükmeden Kanuni Sultan Süleyman'ın, denizler fatihi Barbaros Hayrettin Paşa'nın, 215 kiloluk top mermisini iman gücüyle omuzlayan Seyit Onbaşı'nın , " Çanakkale geçilmez" diyerek bir kahramanlık destanı yazan Çanakkale şehitlerinin,  Vatan bir bütündür bölünemez." diyen Kurtuluş Savaşı şehitlerinin torunlarıyız.

Biz "Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz." diyen Yunus Emre'nin ,  "Ne olursan ol yine gel." diyen hoşgörü timsali Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin , Sivas ellerinde sazı çalınan Pir Sultan Abdal'ın,  "Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, çiğnetmedi yurdunu çiğnetmeyecek."   diyen Mehmet Akif'in nesliyiz.

15 Temmuz'da tıpkı Çanakkale'de,  tıpkı Milli Mücadele'de olduğu gibi tüm fertleri ile tek yürek, tek bilek olmuş,  Türk milleti vardı.

Milletimiz tıpkı 722 yıl önce Söğüt'te, 568 yıl önce İstanbul'da olduğu gibi Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde, istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır.

Milletimiz, ülkemize ve birlik beraberliğimize saldıranlara karşı 106 yıl önce Çanakkale'de,  Dumlupınar'da ne cevap vermişse, 15 Temmuz'da da aynı cevabı vermiştir.

Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu vatanın kazanılması için binlerce şehit verdik. Kültürel, siyasal, etnik farklılıklarımız olabilir. Ama vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi, demokrasi, özgürlük, eşitlik ortak paydamızdır.

Vatanımız kutsaldır, bayrağımız kutsaldır. Bunları kanımız ve canımız pahasına korumalıyız. Karanlık 15 Temmuz gecesinde canı pahasına hainlere karşı göğsünü siper eden ülkenin aydınlığa kavuşmasını sağlayan Ömer HALİSDEMİR ve nice kahramanlarımız gibi...

Hepimiz şunu iyi bilmeliyiz ki bu vatan hepimizin. Vatanımızı seviyorsak, milletimizi seviyorsak milletimizi birbirine düşürmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. 15 Temmuz akşamı kendisine silah çekene, kurşun sıkana, vatandaşının üstüne tankla yürüyene yani vatan hainlerine hak ettiği dersi veren milletimiz gibi, düşmanlarımızı basiret ve feraset ile alt edeceğiz.

"Bu vatan, toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır;

Bir tarih boyunca, onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine

Bir gül bahçesine girercesine

Şu kara toprağa girenlerindir."

15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

 

     Bilal Yılmaz ÇANDIROĞLU             

        İl Milli Eğitim Müdürü                 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.