KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Gününe Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Gününe Katıldı

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen Mezunlar Buluşması´nın ikincisi yapıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye ve Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Onursal Başkanı Mustafa Çelik, "Sanat okulları eski itibarını kazanmaya başladı." dedi.

 

Okulun konferans salonunda düzenlenen buluşmaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Milli Eğitim Vakfı Başkanı İhsan Özçukurlu ve mezunlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, okulun 74 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. 

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, "Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eski adıyla Sanat Okulu 74 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şu ana kadar 22 bin 742 mezun vermiştir. 1942 yılında 337 öğrenci ile Kayseri Bölge Sanat Okulu olarak tesviyecilik, demircilik ve marangozluk sanat dalında eğitime başlamıştır. Günümüzde bilişim, makine, mobilya, motorlu araçlar, elektrik, elektronik, meteoroloji ve uçak bakım alanları olmak üzere toplam 8 alanda eğitim vermektedir. Mesleki ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, meslek lisesi öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürmesi, bilimsel düşünebilen girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi en büyük arzumuzdur. Sanayi şehri olan Kayseri’de okullarımızdan sektörlerin arzuladığı iş gücünün sağlanmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

1978 yılında okulun elektronik bölümünden mezun olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, "Okul idaresi geçtiğimiz yıl bu toplantının ilkini yapmıştı. O toplantıda ‘Bu iş geleneksel hale gelir mi?’ diye teklifte bulunmuştum. Arkadaşlarımız bu teklifi dikkate alarak geleneksel hale getirdiler. İnşallah bundan sonrada her sene bu devam eder ve bir araya gelerek mutluluğumuzu ve muhabbetimizi hep birlikte paylaşırız. Çok eski dostlarımızı burada görüyorum. Burada Merkez Endüstri Meslek Lisesinde 1977-1978 yılında elektronik bölümünden mezun oldum. Mezun olalı 40 yıl oldu ama o yıllarda bu imkânlar yoktu." dedi.

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "Bugün geldiğimiz noktada sanat okulları eski itibarını kazanmaya başladı ama bu yetmez, daha fazlasını yapmak zorundayız. Sanat okullu olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirlemek zorundayız. Eğer biz bu ülkeyi kalkındıracaksak, sanayide, ekonomide ve endüstride bir yerlere gelinecekse bu okullar sayesinde olacak. Buraları güçlendirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasında, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı’nın Havacılık Lisesi ile ilgili sözlerine de değinen Başkan Mustafa Çelik, bir müjde verdi. Havacılık Lisesini yaptırma sözü veren Başkan Çelik, “Havacılık Lisesi Talas Belediye Başkanımızın projesiydi ve yerini hazırlamış. Hayırsever bulamazsak Büyükşehir Belediyesi olarak yapmaya söz veriyoruz. Teknik birimler ve yer hizmetleri konusunda Türkiye’de tek olacak. Milli Eğitim Bakanımıza bu konuyu ifade ettiğimde çok sevindi. Bir an önce bitirirsek lisenin kadrosunu vereceğini söyledi. En kısa sürede Kayserimize Havacılık Lisesini kazandıracağız” dedi.

 

Törende Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığında Müşteşar Yardımcısı olarak uzun yıllar hizmet eden ve Milli Eğitim Vakfı Başkanı İhsan Özçukurlu da Vakıf olarak 60 milyonluk yatırım yapmaya hazır olduklarını belirterek, arsa temin edildiği taktirde anaokulu, ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi ve meslek lisesi yaptırma sözü verdi.

 

Eski günlerini yâd eden mezunlar, okulun bölümlerini gezdi ve hatıra fotoğrafı çekindi.

 

22-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-2017

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.