KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, ilimizde eğitim konusunda yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

"2017-2018 Eğitim Öğretim yılında da eğitim öğretim alanında yatırımlarımız ve çalışmalarımız devam edecektir." şeklinde söze başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

Türkiye’de ilk defa 2004-2005 eğitim-öğretim yılında açılmaya başlayan Spor Liseleri, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 24.06.2017 tarihli ve 30106 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğinin 7. Maddesine göre; 13 yıl sonra ilimizde de açılmıştır. İlimize, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kayseri Spor Lisemiz; İncesu yolunda bulunan eski Kayseri Fen Lisesi hizmet binasında bu yıl eğitim öğretime başlayacaktır.

 

Bilindiği gibi spor liseleri ve güzel sanatlar liseleri özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Bu doğrultuda ilk etapta Kayseri Spor Lisemizde 3 şube açılıp toplamda 90 öğrenci ile eğitim öğretime başlayacaktır.

 

Spor Lisemize ön kayıtlar 05-07 Eylül tarihleri arasında yapılacak olup 08-11 Eylül tarihleri arasında da  yetenek sınavı yapılacaktır. Öğrencilerimiz Spor Lisesine başvurularını, İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası yanında bulunan Melikgazi Rehberlik Araştırma Merkezi 3. Katında yapacaklardır.

 

Yetenek testi sınavları ise 08-11 Eylül 2017 tarihleri arasında Melikgazi 50. Dedaman İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonunda; 20 m sürat koşusu ve koordinasyon parkuru elektronik sayaçlar kullanılarak yapılacaktır. Bu testlerde başarılı olan öğrencilerimiz 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Kayseri Spor Lisemizde okumaya hak kazanacaktır.

 

İlimiz merkezinde 1 adet olan Fen Lisesi sayısı 2’ye  çıkartılmıştır.

Bunlardan ilki hayırsever iş adamımız Osman Ulubaş tarafından yaptırılan “Osman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi” ,  ikincisi  ise yıllardır ilimize Kayseri Sümer Lisesi olarak hizmet veren okulumuzda yaptığımız çalışmalar neticesinde “Sümer Fen Lisesi”ne dönüştürülerek hizmet edecektir.

 

2017-2018 kayıtlarında Sümer Fen Lisesi’ne 4 şube açılmış olup kayıtlarda en yüksek  puan 499,445 la başlayıp, en düşük 486,810 olarak tamamlamıştır. Yine Osman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi yanına devlet yatırımı olarak yapılan “Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi” eğitim öğretime başlamış olup; okulumuz 24 dersliklidir. Okulumuzda bu yıl 6 şube açılmış olup,  204 öğrenci kayıt yaptırmıştır.

 

Değerli Basın Mensupları, yatırımlar konusunda ise;

 

İlimizde tam gün  eğitime geçiş için 24 derslikli 44 okula ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan okullarımızın arsaları daha çok Melikgazi, Kocasinan ve Talas İlçelerinde bulunmaktadır. İnşallah 2018 yılı başında yapılacak ihaleler 2019 sonunda tamamlanacaktır. Bu kapsamda Bakanlığımıza önce 17 okul arsası bildirildi. Daha sonra belediyelerimizin katkılarıyla yeni arsaların  temizlenmesiyle 21’e  sonra 25 arsaya çıktı. Hedefimiz yıl sonuna kadar 35 arsaya ulaşmaktır. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çelik Bey´e, Melikgazi, Kocasinan, Talas Belediye Başkanlarımıza ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Amacımız ilimizde eğitimin kalitesini ve alt yapısını en iyi düzeye taşımaktır.

 

Bizim bu ulvi amacımıza ulaşmamızda en önemli paya sahip olan ve bizim de bununla övündüğümüz, Kayserili hayırseverlerimize teşekkür ediyor, desteklerinin devamını diliyorum.

 

23-08-201723-08-201723-08-2017

        

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.