KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK, TV1 kanalında yayınlanan "Gündeme Dair" programı canlı yayınında eğitim gündemine dair soruları yanıtladı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK, TV1 kanalında yayınlanan

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK, TV1 kanalında yayınlanan "Gündeme Dair" programı canlı yayınında eğitim gündemine dair soruları yanıtladı.


Kaynak kitaplarla ilgili yöneltilen soruya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK;

Şimdi şöyle; öncelikle şundan bahsetmek istiyorum bu yıl sekizinci sınıf öğrencileri için hatta ikinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz için kaynak kitap dağıtımı yapıldı. Kayserimize yaklaşık 380.000 tane kitap geldi ve bu kitaplarımız bize Ocak ayından itibaren hepsini öğrencilerimize ulaştırdık. Bu kitaplardaki sorulara baktığımız zaman aslında dışarıdaki satılan kaynak kitaplardaki sorulardan çok farklı. Özel okullarda bizden şu ricada bulundu; bu kaynak kitaplardan bize verirsiniz gerekirse ücretini ödeyelim. Gerçekten Millî Eğitim Bakanlığını bu noktada kutlamak gerekir. Kazanımları gösterme konusunda bizim hazırlanan kaynak kitaplarımız lider konumda. Tamamen konu bazlı kaynak bazlı olan bu kitapları özel okullar incelediği zaman bizden bu talepte bulundular.

 

TUBİTAK projelerinde ciddi başarılarımız olduğunu belirten Sn. Teltik;

Bizden önce başlayan projeleri başarıyla sürdürdük. Beş aydır görevdeyim ve bu sürede bir çok projeyi sonlandırdık. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında ortaokul ve lise düzeyinde başvuru açısından üst sıralardayız şehir olarak. Nüfusa oranla bakıldığında 1.yiz diyebilirim. Çalışmalara öğretmenler ve yöneticiler büyük katkı verdi. Kendimi çok şanslı hissediyorum, iyi bir kadroyla çalışıyorum. Sene bitti, tatil başlıyor. Öğrencilerimiz dinlenip okullarına gelecekler. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında çok daha iyi projeler çıkaracağımıza inanıyorum.

Öğrencilerimiz gelecek hafta Şanlıurfa'da düzenlenecek robot yarışmasına katılacaklar. Bunlar bize ümit veriyor bunlar gösteriyor ki bu çocuk bu sene robotu üretiyor, belki ilkel belki derece alamadı ama seneye o robotu geliştirecek kadar kendisini geliştiriyor. Çünkü onun yapımını, kodlamasını öğreniyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı ARGE biriminin yaptığı 500 bin euroluk ARGE projemiz var. Bu proje kapsamında öğretmenlerimizi yurtdışına götüreceğiz. Bir çok ülkeyi gezip eğitim sistemlerini tanıma fırsatı bulacaklar. Gerçekten oradan buraya gelen öğretmenlere baktığımız zaman Kayseri'yi nasıl nasıl buldunuz diye sorduğumuz zaman kendi sınıflarıyla kıyasladıklarında hala karatahta, tebeşir kullandıklarını söylediler. Bizim okullarımızın özellikle fiziki şartlarının çok çok daha iyi olduğunu belirttiler.

Pandemi ile ilgili soruya özellikle küçük sınıflarda okuyan öğrencilerin zorluk yaşadığını söyledi. Herkesin hazırlıksız yakalandığı Pandemi sürecinde öğretmenlerimizin iyi bir sınav verdiğini, teknolojiyi uzaktan eğitim uygulamalarını gayet başarılı bir şekilde kullandıklarını sözlerine ekledi.

Yeni eğitim öğretim yılı geldiğinde bir öğrencilerimizde davranış bozuklukları olabiliyor. Lise öğrenimine ilk başlayan Pandemi döneminden dolayı okula tam anlamıyla gidemedi ve  bir anda onuncu sınıftan başladı yani okulun abisi oldu okulun kültürün almadan, öğretmenlerini tanımadan dönemini tamamlamış oldu. Özellikle geçen seneden itibaren kayıpsız bir eğitim-öğretim dönemi geçirdik fakat birinci dönemde gerçekten uyum sorunları yaşandı. Öğretmenlerimiz açısından da uyum sorunları yaşandı. Disiplin olayları ilk birkaç ay fazla oldu ancak gerçekten öğretmenlerimiz idarecilerimiz bu konuda söz verdiler. Çok çabuk şekilde geri uyum eğitimleri yapıldı. İkinci dönemi sorunsuz bir şekilde, eğitim açıklarını da kapatarak tamamlayıp öğrencilerimizin karnelerini vereceğiz inşallah.

Öğrencilerimiz Zoom ile tanıştılar ve gerçekten çok çabuk bir şekilde uyum sağladılar.  Eğitim öğretim boyutunda hiçbir eksiğimiz olmadı aksine faydalı içerikler ile öğrencilerimizi destekledik.

Velilerimiz maalesef öğrencilerin akademik yönden çalışmasını, fen lisesi veya  Anadolu lisesi okumasını istiyor. Ancak gelişmiş ülkelerde bu aynı şekilde değil. Maalesef mesleki eğitime yönlendirmeyi düşünmüyoruz. Velilerimiz bunu kabul etmiyor. Oysa ki gelişmiş ülkelerde hem puana tabi tutuluyor hem de mesleğe yönlendiriliyor. Çocuğumuzun akademik başarısı olmamasına rağmen bir Anadolu Lisesine veya Fen Lisesine gönderme isteği oluşuyor velilerimizde.

Eğitim faaliyetlerinde bakanlık bizim hiçbir projemize yok demedi. Özellikle 70 projemizi gönderdik ve hepsine de onayı verdiler. Gerçekten sayın bakanımız da buradan teşekkür etmek istiyorum bakanlığımız yetkililerine de teşekkür etmek istiyorum şu dönemde bu kadar inşaatın tamamına onay verilmesi kolay değil. Belki iki-üç sene sonra kısmet olurda kalırsak böyle bir programda ikili öğretim yapan okulumuz kalmadı diyebileceğiz. Tekli eğitim bizim hayalimizdeki, düşüncemizdeki eğitim sistemi. Gerçekleşeceğini umuyorum.

Eğitim alanında tartışılmaz bir liderdir Kayseri. Şu anda medreselerimize baktığınız zaman yüzyıllardır ayakta kalan medreselerimiz vardır. O günlerden bugünlere geldik inşallah o günlerimizi aratmayacağız.

Artık sahaya çıkmaya başladık. O ulaşılmaz müdür olgusunu yıktık diyebilirim. Kayseri İl Millî Eğitim Müdürüne herkes ulaşabilir, derdini anlatabilir. Biz buradayız, bazen insanların sadece sorununu dinlemek bile o kişinin sorunu çözebiliyor.

 

Yönetici ve öğretmenlerimizin yeterlilikleri ve mesleki donanımları ile ilgili sorulan soruya ise Müdürümüz Sn. Teltik şöyle cevap verdi;

Eğitimde başarının yakalanması için en önemli etken öğretmendir. Hayatımın en güzel ve en mutlu olduğum günleri öğretmenlik yaptığım günlerdi.

Öğretmenlik en kutsal mesleklerden birisidir; gönül işidir, sevgi işidir, fedakârlıktır. Maalesef son yıllarda özellikle sosyal medyada münferit olaylardan dolayı öğretmenlerimizle ilgili olumsuz haberler yapılmakta. Oysa öğretmenlerimiz genel anlamda o kadar güzel işler yapıyorlar ki bunların ön plana çıkarılması gerekmektedir. Burada siz basın mensuplarına da destek istiyoruz. Fedakârlık dersen var, öz veri dersen var. Ben bu konuda çok güçlü bir öğretmen kadrosu ile çalıştığıma inanıyorum. Öğretmenler bizim öğrenciye en yakın olan sinir uçlarımızdır.

 

Kültür sanat etkinlikleri hakkında sorulan soruya Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik;

 Talas'ta Orhan Hakalmaz'ın jüri başkanlığı yaptığı etkinlik son derece başarılıydı, profesyonelceydi. Hazırlık aşaması, sunumu gerçekten çok başarılıydı. 2500 civarı dinleyici ile bütünleştiğimiz bir etkinlik oldu. Talas Belediyesinin ve ARGE birimimizin katkılarıyla yapıldı bu etkinlikler. Böylesi etkinliklerde görev üstlenen herkese teşekkür ediyorum. Öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Kültür sanat etkinliklerinde, özellikle konserlerde ve ses yarışmalarında keyifli anlar yaşanıyor, mutlu oluyoruz. Yoğun tempomuz esnasında sadece fiziksel olarak yorulmuyor insan, aynı zamanda zihinsel, ruhsal olarak da yıpranabiliyor. İşte böyle zamanlarda müzik, tiyatro gibi sanat dallarından bir etkinlik haberi aldığımda seviniyorum açıkçası. Talas'taki etkinliklerin ardından Kocasinan MEM ses yarışmaları düzenledi. Hınca hınç dolu salonda öğrencilerimiz şarkılar, türküler söylediler. Müzikle ilgili etkinliklerin yanında el sanatları ve resim sergilerini de huzur verici, ilham verici buluyorum. İnsan zihni sınırsız bir evren.  Güzel sanat dalları, özellikle performansa dayalı sanat dallarının öğrenci gelişiminde yeri çok büyük. Bu etkinliklere katılan öğrencinin öz güveni artıyor, çocuklar yeni arkadaşlıklar kuruyorlar. Salgın sürecinde biliyorsunuz insanlar evlerinden çıkamadılar. Artık salgın geride kaldı ama gençleri sosyalleşmekten alıkoyan teknoloji bağımlılığı hâlâ ciddi bir problem. Öğrencilerimizin her biri keşfedilmeyi, işlenmeyi bekleyen bir cevherdir. Eğitimcinin görevi bunu bulup işlemektir.

 

Sporun önemine değinen ve başarılı sporcuları tebrik eden Sn. Teltik;

Ülke genelindeki bu başarıların iz düşümünü şehrimizin okullarında da görüyoruz. Mesela birkaç gün önce Kırşehir'de "bizim çocuklar" finallerdeydi. Sizler biliyorsunuz basın olarak ama tüm halkımız da bilsin, gurur duysunlar. Basketbol branşında bir kız bir de erkek takımımız Kayseri'yi temsil etti. Sema Yazar Ortaokulu kız takımı yarı finale kadar, geldi. Şanssızlık... son sekize kalamadılar. Ama bu bile büyük başarı. Erkeklerde ise Bünyan Şehit Cennet Yiğit Ortaokulu takımı yoluna devam ediyor bildiğim kadarıyla. Çocuklarla ne kadar övünsek az. Ben burada özellikle not aldım, isimlerini söylemek onları onurlandırmak, kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Bizi izliyorlarsa: Sema Yazar Ortaokulu Müdürü Ömer ÇELİK, Beden Eğitim Öğretmenim Nedim DİKMEN; Şehit Cennet Yiğit Ortaokulu Müdürü Saffet ARSLAN, koç Ömer DEMİR. Emeklerinize sağlık, var olun.

Bu arada Saffet Müdürüm bir müjde daha verdi bana. 5. Sınıf öğrencisi kızımız Rabia BULUN, okçulukta 125 kişi arasında 20. olmuş. Takım hâlinde de 7. olmuşlar. Bünyan son zamanlarda güzel gelişmelere sahne oluyor.

Spor lisesi öğrencilerimiz yurt dışında katıldıkları yarışmalardan dereceyle döndüler:

Yüksek atlamada 2. olan Atilla Göktuğ TAŞDELEN

Tekvandoda 3. olan Fatma ARSLAN 

Ayrıca Fransa Gymnasiade A final 200 metre kelebek yarışında dünya şampiyonluğu bulunan Mehlika Kuzeh Yalçın'a ayrı parantez açmak isterim..

 

Sınavlar hakkında konuşan Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik;

 Bu hafta sonu yapılan 8. sınıf öğrencilerimizin girdiği LGS sınavımız herhangi bir aksaklık olmadan kazasız belasız tamamlandı. Öğrenci ve velilerimize geçmiş olsun diyorum. Özellikle 8. Sınıf öğrencileri ve velileri zor bir yıl atlattılar. Yavrularımız çalıştı çabaladı eminim ellerinden gelenleri yaptılar.

30 Haziranda da sınav sonuçlarını açıklanacak. Artık yeni bir süreç başlıyor bu da tercih süreci. Bu konuda İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ve okul müdürlüklerimiz, Rehberlik ve Araştırma merkezlerimizce her türlü tedbiri aldık. Yavrularımızın bundan sonraki tercih aşamasının her anında yanlarında olma kararlılığındayız.

 

Velilerimize buradan şunları söylemek istiyorum:

 Öğrencinin bir dersten düşük not alması başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Herkes matematik veya fizik bilecek diye bir şey yok. Öğrencinin yeteneğini bulmamız gerekiyor. Biliyoruz ki evlatları için gelecek kaygısı taşıyorlar. Onların iyi yaşam standartlarına sahip olmalarını istiyor, mutlu yaşamaları için uğraşıyorlar. Onların kaygılarını anlıyorum. Şunu da unutmayalım ki yavrularımız henüz çocuklar. Onlar elinden geleni yaptılar. Bu sınav onların son sınavı değil. Sonucu ne olursa olsun onlara övgüde de yergide de ölçülü davranalım. Özellikle tercihleri aşamasında. Kendi hayallerimize göre değil çocuğumuzun hayallerine, ilgi yeteneklerine göre tercih yaptıralım. İnanılmaz bir spor yeteneği olan bir öğrencimizi akademik başarıya zorlamak bu çocuğumuza haksızlık olabilir. İstediği puanı alamayan yavrularımız üzülmesinler. Onlar için aslında çok fazla alternatifler var. Önemli olan ilgi alanını belirleyip o yönde bir tercihte bulunmaktır.

 

Bu sene yaz okulları açılacak. Çocuklarımız kendilerini eksik gördüğü alanlarda tamamlayabilecekler. Tatili de hak ettiler. Oynasınlar, eğlensinler, arada kitap okusunlar, seyahat etsinler. Öğretmen ve öğrencilerime iyi tatiller diliyorum.

Müsaade ederseniz sizin aracılığınızla değerli yöneticilerimize birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Çalışanlarınızdan mutlaka daha fazla çalışın ve bulunduğunuz makamı hak ettiğinizi onlara gösterin. Ekip ruhunu kaybetmeyin. Biz hep birlikte Kayserimizin eğitiminde kaliteyi artıracağız. Buna inanıyorum.

08-06-202208-06-2022

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.