KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK, TV Kayseri'nin canlı yayın konuğu oldu

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan TELTİK, TV Kayseri'nin canlı yayın konuğu oldu

 

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ EĞİTİM GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

Müdürümüz Sn. TELTİK dün akşam TV Kayseri'nin canlı yayın konuğuydu.

 

Saat 20.00'de yayınlanan Haber Odası adlı programda Murat METİNER'in eğitim gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

5 Haziran Pazar günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili açıklamalar yapan Müdür TELTİK öğrencileri uyardı: "En geç saat 9.00'da sınav salonunda bulunmalılar."

 

Öğrenciler kendi okulunda sınava girecek

 

Başlama saati 9.30 olan sınava 15 dakika geç kalan öğrencilerin bir mağduriyet yaşamasını istemediklerini dile getiren TELTİK ekledi: Herkes kendi okulunda sınava girecek, biz gereken her türlü tedbiri aldık. Öğrencilerimiz rahat olsunlar. Günlük rutinlerini bozmadan pazar gününe kadar son tekrarlarını yapabilirler.

 

İki oturumdan oluşacak sınavın içeriği ile ilgili bilgiler veren Müdürümüz Sn. TELTİK sınava girecek öğrencilere başarılar diledi.

 

Velilere Uyarı

 

Sunucu M. METİNER'in sorusu üzerine velilere de seslenen TELTİK anne babaları bilinçli olmaları yönünde uyardı:

"Sınav sonuçları açıklandığında çocuğunuzu ne göklere çıkarın ne de yerin. Ortada, dengeli bir tavır takının. Bunlar henüz çocuk, 14-15 yaşında yavrularımız. Her çocuk fen lisesi okuyacak, herkes doktor olacak diye bir şey yok. Farklı ilgi alanlarında, yeteneklerde olan çocuklarımız için farklı türlerde okullarımız var." şeklinde açıklamalar yapan TELTİK, rehberlik hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.

 

Maaşlı ve Sigortalı Öğrencilik

 

Ortaöğretim düzeyindeki farklı okul türleri hakkında bilgiler veren TELTİK, mesleki ve teknik eğitim üzerinde durdu. Gençlerin haftada bir gün okula gidip diğer günler uzmanlık alanlarında çalışabildikleri sistemden bahseden Müdürümüz bu eğitim modelinin faydalarını ayrıntılarını anlattı.

 

Birincilikler, Şampiyonluklar

 

TÜBİTAK projeleriyle ilgili sorulara cevap veren Müdürümüz Sn. TELTİK ortaokul ve lise düzeyinde başarılı sonuçlar aldığımızı kamuoyuna müjdeledi.

Ortaokul ve lise düzeyinde ayrı ayrı yapılan Araştırma ve Bilim Fuarları başlıkları altında "başvuru, davet alma, sergilenme onayı" gibi kategorilerde Bölgesel ve ulusal klasmanda dereceye giren çok sayıda projemiz olduğunu söyledi. Geleceğin Aziz SANCAR'larının ayak seslerini duyduğumuz belirten TELTİK gelişmelerden duyduğu heyecanı gizlemedi.

 

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak

 

Şehrimizin yaklaşık 800 kütüphaneye ulaştığını ifade eden TELTİK projeye emek verenlere teşekkür etti. Bazı kütüphanelerin yapımında meslek ve teknik Anadolu liselerinden yapım ve montaj desteği alındığını hatırlattı.

 

Kütüphaneleri kitapla donatmanın önemini de vurgulayan TELTİK takip ettikleri yöntemi programda şöyle anlattı: "Kitapsız kütüphane olmaz Murat Bey. Bize kitap lazım. İllede sıfır kitap olsun demiyoruz. Evdeki kitaplığınızda bulunan kitaplara talibiz. Kanalımızın da desteğiyle okul kütüphanelerimizdeki kitap sayısını kısa zamanda 1.800.000'ler seviyesine ulaştıracağımızı düşünüyoruz."

 

Öğrencilerin kendi kitaplarını, kitabın ilk sayfasını imzalayarak "Adı, soyadı, kitabı şu tarihte okul kütüphanesine bağışlıyorum..." ibaresiyle bağışladıklarını dile getirdi.

 

Çok şükür salgın geride kaldı

 

Bütün dünyayı sarsan, insanları eve kapatıp moralleri sıfıra indiren COVID-19 küresel salgın sona ermesiyle Kayseri'de kültür ve sanat etkinliklerinin müthiş yoğunluk kazandığını belirterek açıklamalarını sürdüren TELTİK, yoğun iş temposundan sonra katıldığı müzik etkinlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Ayrıca davet edildiği her okul / kurumda değişik sergileri gezdiğini, öğrencilerin akademik çalışmalar dışında böylesi işlerle uğraşmalarının önemli olduğunu ifade ederek Talas Belediyesi başta olmak üzere İlçe Millî Eğitimi Müdürlüklerine, sanatçılara, öğretmenlere içtenlikle teşekkür etti.

 

Spordan güzel haberler

 

İlimiz okullarının farklı spor alanlarında başarılı sonuçlar aldığını, böyle gayretli okulları gönülden desteklediğini, fırsat buldukça onları izlemeye çalıştığını dile getiren TELTİK basketbol branşına ayrı bir parantez açarak Bünyan Şehit Cennet Yiğit okulu Müdürü Saffet ARSLAN ve takım koçu Ömer DEMİR; Sema Yazar Ortaokulu Müdürü Ömer ÇELİK ve beden eğitimi öğretmeni Nedim DİKMEN'i tebrik etti. 

Takımların maçlarını izlediğini, soyunma odasındaki heyecana ortak olduğunu ekleyen TELTİK, sportif faaliyetlerin her zaman arkasında söyledi. Gençlik Spor İl Müdürlüğünün Millî Eğitim camiasına her zaman destek olduğunu, hiçbir ricalarının geri çevrilmediğini METİNER'le paylaştı.

 

Karneler hazırlanıyor, yaz tatili başlıyor

 

Programın son sorusu geçen eğitim öğretim yılının genel bir değerlendirilmesi ve yaz tatili ile ilgiliydi.

 

Müdürümüz Sn. TELTİK, geride bırakmakta olduğumuzu eğitim-öğretim yılının genel anlamda başarılı geçtiğini söyledi. Yılın ilk döneminde -salgının da etkisiyle- bazı zorluklar yaşansa da ikinci dönemde hızlı bir toparlanma sürecinin yaşandığını ifade etti. Yoğun, yıpratıcı bir yılın sonunda öğretmen ve öğrencilerin tatili sonuna kadar hak ettiklerini ifade eden TELTİK; öğrencilere sevdikleriyle güzel vakit geçirmeleri bol bol eğlenmeleri tavsiyesinde bulunurken kitap okuma, bir önceki yılın muhasebesini yapma, kendilerine hedef belirleme gibi uyarılarda bulunmaktan da geri kalmadı.

 

Programa başlarken bunun ilk canlı yayını olduğunu, biraz acemilik yaşayabileceğini ifade eden Müdürümüz Sn. TELTİK'in performansı göz doldurdu.

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.