KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik ile Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Mustafa Şahin Tarafından Tarım Lisesi İş Birliği Protokolü Tanıtım Programı Yapıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik ile Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Mustafa Şahin Tarafından Tarım Lisesi İş Birliği Protokolü Tanıtım Programı Yapıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik ile Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Mustafa Şahin Tarafından Tarım Lisesi İş Birliği Protokolü Tanıtım Programı Yapıldı.   

Millî Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ile laboratuvar hizmetleri alanında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerimizin yeterliliklerinin arttırılması, tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine yönelik mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacına yönelik olarak 1 Haziran 2022 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına bilgilendirme toplantısı Tarım İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.  

Yapılan protokol ile tarım alanındaki faaliyetlerin arttırılmasını hedeflediklerini söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Ayhan Teltik, "Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında tarım, hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği ile laboratuvar hizmetleri alanında faaliyet gösteren tüm okullarda öğrenci ve öğretmenlerimizin yeterliliklerinin arttırılması, tarım ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine yönelik mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacına yönelik olarak 1 Haziran 2022 tarihinde bir protokol imzalandı. Bilindiği üzere ülkemiz coğrafya itibariyle avantajlı bir konumda yer almaktadır. İklim çeşitliliğinin ve ekilebilir tarım arazilerinin fazla olması ülkemizi birçok ülkeden daha avantajlı hâle getirmekte. Ancak bu iklim çeşitliliği ve ekilebilir alanlarımızın verimli kullanılmamasından ötürü avantajlarımız dezavantaja dönüşmüş durumda. Biz de bunu avantajlı hâle dönüştürmek için Tarım İl Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz olarak, ilimizde bulunan tarım liselerimizle iş birliği içinde çalışarak, birim alandan ne kadar verimli ürün alabiliriz, birim alanda ekilebilir ürün çeşitliliğinin arttırılması ve hayvancılıkla ilgili öğrenci ve öğretmenlerimizi daha bilinçli, yeterliliklerinin arttırılması amacıyla iş birliği protokolü yaptık. Bu alanda kurumlar arasındaki iş birliğini arttırarak daha verimli ve ilimiz özelinde de tarım alanındaki faaliyetlerinin arttırılmasını hedefliyoruz." dedi.

Sn. Teltik, hayırsever iş birliği ile Kayseri'ye Türkiye'nin en modern tarım liselerinden birini kazandıracaklarını söyleyerek, "Kayseri'de Bünyan ilçesinde tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı Büyük Tuzhisar Mahallesi'nde 2018 yılında 20 derslikli Büyük Tuzhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini açtık. Şu anda 49 öğrencimizle burada eğitim vermekteyiz ve yaklaşık 100 bin metrekare bir alanda uygulama bahçemiz bulunmakta olup bu okulumuzun tanıtımını hızlı bir şekilde yapıp öğrenci sayımızı arttırmayı hedefliyoruz. Liselere Geçiş Sisteminin tercihleri pazartesi günü başladı ve devam edecek. Bizim yeni bir okul yapımı ile ilgili bir projemiz daha var. Hayırseverimiz Mehmet Altun Kayseri'mize Türkiye'nin en modern tarım lisesini yapma sözü verdi. Eğer güzel bir yer bulabilirsek o tarım lisemizi de ülkemize ve şehrimize kazandıracağız." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Mustafa Şahin "Bu durum beni çok heyecanlandırdı. Şu anda belki insanların meslek liselerine bakış açılarında çocuklarını göndermekten yana çok da fazla taraf olmazlarken, ben Malatya Ziraat Meslek Lisesi mezunuyum ve bu okulda tıp profesörleri, hukuk profesörleri ve ülkemizde birçok alanda söz sahibi insanlar çıktı. Aramızda meslek lisesi çıkışlı olup da milletvekili olanlar var. Demek oluyor ki biz eğer eğitimimizi ve beraberinde uygulamalı eğitimi de doğru yapabilecek olursak, Kayseri Türkiye'deki en önemli tarım merkezlerinden bir tanesi. Burada birçok tohum üreten firmamız var ve bu tohum üreten firmalarımız ara eleman bulmakta sıkıntı yaşıyorlar. Dolayısıyla öğrencilerimizin ve gençlerimizin bu alanda kendilerini yetiştirebilmeleri önemli. Sektörün her tarafı bu elemanlara ihtiyaç duyuyor. Ben meslek liselerinin eski konumuna getirilmesi konusunda gösterilmiş olan iradeye bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.  

05-07-202205-07-202205-07-202205-07-202205-07-202205-07-202205-07-2022

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.