KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Utkan Salkım Tarafından Tasarlanan "Tıbbi Maske" Modeli Tescillendi

Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Utkan Salkım Tarafından Tasarlanan

Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Utkan Salkım Tarafından Tasarlanan "Tıbbi Maske" Modeli Tescillendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ayhan Teltik, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 399 Sayılı Resmi Tasarımlar Bülteninde yayınlamasıyla tasarım tescili almaya hak kazanan Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Nazif Cindi, Biyoloji öğretmeni Fethi Ahmet Öner, öğrenci Utkan Salkım'ı makamında kabul etti.

Tasarımı yapan öğrenci Utkan Salkım ise tasarladığı ve tescilini aldığı maskenin yapım aşamasını anlattı. öğrenci Utkan "Pandemi döneminde insanların maske takmalarından dolayı göz bölgelerinde rahatsızlıklar meydana geldiğin, ayrıca gözlük kullananlarda gözlük camlarında buğulanma olduğu için iyi göremediklerini görünce Biyoloji öğretmenim Fethi Ahmet Öner hocamın rehberliğinde var olan tıbbi maskeler üzerinde 5 ay çalışarak çizimler yaptık. Onun için deri ve maske arasında boşluk bırakmamak için kauçuk ve silikon kullanarak hem deri ve göz çevresine zarar vermesini önledik .Gözlük kullananlar içinde içerdeki havayı dışarıya atmak için üç katmanlı yaparak hava delikleri oluşturup rahat hava giriş çıkışını sağladık ve okul müdürümüzün destekleriyle faydalı modeller tasarım tescilini aldık "dedi.     

 

Ziyarette İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ayhan Teltik, öğretmen ve öğrenciyi başarılarından dolayı kutladı. Sayın Teltik" Bir değer yaratmak, Ülkemize ve insanlığa faydalı olmak i istiyorsak birey ya da kurum fark etmeksizin elimizdeki potansiyel kaynağı görmemiz gerekiyor. Onun için okullarımızda her zaman teşvik ettiğimiz gibi yetenekli öğrencileri bulup, öğretmenlerimizin destekleriyle topluma faydalı insanlar olarak yetiştirmeliyiz. "dedi.

21-11-202221-11-202221-11-202221-11-202221-11-2022

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.