KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Genç Yazar Şefika Güney Öğrencilerle Buluştu

Genç Yazar Şefika Güney Öğrencilerle Buluştu

Kayseri Valiliği’nin kentte eğitim gören öğrencilere örnek oluşturması amacıyla davet ettiği Türkiye’nin en genç yazarı Şefika Güney, “Yazarlar Okurlarıyla Buluşuyor” projesi kapsamında öğrencilerle buluşarak, kitaplarını imzaladı. 

 

Vali Vekilimiz Mustafa Masatlı, genç yazarın Talas Şehit Binbaşı Mahmut Şahin İlkokulu’ndaki imza törenine katıldı. İmza töreninde, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Talas İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Aydoğan ve Okul Müdürü Levent Yılmaz da hazır bulundular. 

 

Genç yazarın ailesinin ve öğrencilerin katıldığı imza töreninde konuşan Vali Vekilimiz Mustafa Masatlı, Şefika Güney’in hayatının bir örnek olduğunu ve küçük yaşta ulaşılan bu başarıdan herkes için çıkarılması gereken bir ders olduğunu belirtti. 

Vali Vekilimiz Mustafa Masatlı gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte okuma, yazma alışkanlığından uzaklaşıldığını belirterek, şu şekilde devam etti: “Çağımız teknoloji çağı, insanlar her şeyi ellerinde bulundukları küçücük bir aletle halletmeye çalışıyorlar. Ama bu makine hayatımıza öyle bir girdi ki artık biz eski özelliklerimizi yavaş yavaş kaybetmeye başladık. Bunlardan bir tanesi okumak, bir diğeri de yazmak. Önceden insana ilk özelliğin nedir diye sorulduğunda, ‘Ben okur, yazarım’ diyordu. Şimdi ise okur, yazar gibi göründüğümüz halde çok okuyup, yazmıyoruz. Aslında bu teknolojinin eğitime ve insanlara kısmi de olsa olumsuz etkisi olabiliyor, işte bu olumsuz etkiye Şefika’nın hareketi önemli bir cevaptır. Kendisi 9-10 yaşında 285 ve 335 kitapla Türkiye’nin en çok okuyan öğrencisi oluyor. Dolayısıyla baktığınızda aslında bir insanın hayatında hiç okuyamadığı kadar kitabı çok küçük yaşta okumuş.” 

 

Vali Vekilimiz Mustafa Masatlı, Şefika Güney’in genç yaşta okuma ve yazma konusunda elde ettiği başarının öğrencilere çok güzel bir örnek olduğunu belirttiği konuşmasına şöyle devam etti: “Yazmak ve okumak çok zordur ama bu zor olanı Şefika kızımız başarmıştır. Ne güzel bir örnek olmuş öğrencilerimize. ‘Melis’ ve ‘Can Dostumla Birlikte’ isminde 2 kitap yazmış. İnsanlar kendisine bir rol model arar bu anlamda Şefika kızımızda öğrencilerimize bir rol model olabilir. Bu proje ile Şefika kızımızı biraz daha yakından tanımış oluyoruz. Sayın Valimiz Orhan Düzgün Beyefendi bu anlamda Kayseri’deki öğrencilerimizi Şefika Güney kızımızla buluşturmak amacıyla böyle bir buluşmayı organize ettirdi. Resmi bir görev dolayısıyla şehir dışında olması nedeniyle bu programa katılamadı. Sayın Valimizin sevgi ve selamlarını iletiyorum. Şefika Güney bugün burada bir örnek davranış gösterecek ve bu davranışı tüm öğrencilerimizi muhakkak etkileyecek ve Şefika kızımızın yaptığı bu işi onlar da yapmaya başlayacaklar. Ben Şefika’nın yetişmesinde emeği geçen ailesi ve herkesi kutluyorum. Şefika’yı da Türkiye’nin en geç yazarı olarak ve en çok okuyan kitap kurdu olarak kutluyorum.” 

 

İmza töreninde konuşan genç yazar Şefika Güney ise yazar olmaya, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’den ödül aldığı zaman, Hayrünnisa Gül’ün “Söz uçar, yazı kalır” nasihatı sonrasında karar verdiğini belirterek, herkes bol bol kitap okumasını ve kitapların farklı dünyasında muhakkak yer almaları gerektiğini söyledi. 

 

Konuşmaların ardından genç yazar Şefika Güney, başta Vali Vekili Mustafa Masatlı adına olmak üzere, salonda bulunanlara yazmış olduğu kitabı imzaladı ve öğrencilerin sorularına cevap verdi. Şefika Güney ayrıca Talas Fatma- Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu’nda da imza törenine katıldı. 

 

FATMA-MUSTAFA HASÇALIK İLKÖĞRETİM OKULUNDAKİ TÖRENE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ KATILDI.

Talas Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu’nda kitaplarını imzalayan Genç Yazar Şerife Güney altın değerinde öğütlerini de bir bir sıraladı.

 

Programa, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Talas İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Aydoğan, Fatma-Mustafa Hasçalık İlköğretim Okulu Müdürü Oğuz Öz, okulun öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

 

Türkiye’nin en genç yazarı Şefika Güney  “Benim amacım farkındalık yaratmaktır. Size kitap okuyun bilgisayar da oyun oynamayın televizyon izlemeyin demiyorum. Hepiniz en azından 1 kitap okumuşsunuzdur. Bu çok önemli değil. Önemli olan günde kitap okumaya ayırdığımız süredir. Günde kaç dakika kitaba zaman ayırıyoruz bunu düşünmemiz lazım. Hepimizin hayatında televizyon, telefon, bilgisayar var buda günümüzde olması gereken ihtiyaçlardan biridir. Ama önemli olan televizyondaki her diziyi günü gününe takip etmek değil. Şuanda hepiniz öğrencisiniz. Öğrencinin ilk amacı derslere iyi şekilde çalışmak, kitap okumak ve vatana kendi kendimizi hayırlı bir birey olarak yetiştirmektir. O yüzen günde en az 20 dakika kitap okuyun. Kitap okumanın farkını zamanla anlayacaksınız” diye konuştu…

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu yaptığı konuşmada  “Şefika Güney, 8.sınıfta okuyan bir öğrencimiz. Demek ki bu okuma yazma işi bizden çok uzak bir iş değil. Bizlerinde en azından kendi çapımızdan yapabileceğimiz ve başarabileceğimiz bir süreç olduğunu yazarımız bize gösteriyor. Eğer okursanız, okumak ise dünyanın farklı kapılarını ağırlayacaktır. Hayatta başarılı olmanızın ve kendi başınıza bir birey olmanızın anahtarı okumaktan geçiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.