KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelliler Haftasında ‘Bizde Varız’ Dediler

Engelliler Haftasında ‘Bizde Varız’ Dediler

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen programda, resmi ve özel eğitim merkezlerinde eğitim gören engelli çocuklar, maharetlerini sergiledi. 

 

Kadir Has Kongre Merkezi´nde düzenlenen programa, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bahameddin Karaköse, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Ulusoy, Mahmut Tatlı, Ekrem Kayaaslan, Yusuf Dündar, Recep Çıkıt, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Duran, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay Demir, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Nihat Ergül, Mustafa Küçüktepe, İlhan Türkmenoğlu, Okan Akyol, Ferhat Yılmaz, Hasan Bahçeci, M. Sami Yazgan, engelli öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı. 

 

Engelli öğrenciler törenden önce protokol üyelerine hoş geldiniz diyerek çiçek sundular. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bahameddin  Karaköse, "2001 yılından beri belli bir şekilde bu sistemin içerisinde hizmet vermeye çalışıyoruz. ‘Biz 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı kutlayacağız’ dediğimiz de o zaman ‘nesini kutlayacağız?’ gibi değişik görüşler ortaya çıkmıştı. İnsan yaşarken öğreniyor. Engelliler haftasını ‘bizde varız, bizde toplumun bir ferdiyiz ve tek farkımız küçük farklılıklarımız’ demek için kutluyoruz. Sonra insan anlıyor ki insan, insan olduğu için değerlidir. İnsanların farklılıklar var. Bizim tek istediğimiz, anlaşılmaktır. İnsan olarak sadece insan gibi sevilmek ve o saygıyı görmektir. Yoksa istediğimiz başka bir şey yok. Biz bugün hepimiz engelliyiz" dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bahameddin Karaköse ayrıca, "Engelliler haftası bugün dünyada yaklaşık 156 ülkede kutlanan bir programdır. Ülkemizde 10 milyon arasında engelli vatandaşımızın varlığından bahsediliyor. Bunların günlük yaşamda, sosyal yaşamda birçok ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmanın ardından Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı, resmi ve özel, eğitim merkezlerinde eğitim gören engelli öğrencilerin sergilediği oyunlar büyük alkış topladı.

 

Törende, işitme engelli öğrencilerin halk oyunu ve müzik eşliğinde step gösterisi büyük beğeni aldı. Ayrıca görme engelli minik öğrencilerin geçmiş yılların sevilen grubu ‘Cici kızları’ sahnelemesi çok beğenildi. 

 

Tören engelli öğrencilerin Çanakkale ruhunu canlandırdıkları gösteri ile sona erdi.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.