KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dönüşüm Programı Dershanelerine İrtifak veya Kiralama Hakkı Tesisi

Dönüşüm Programı Dershanelerine İrtifak veya Kiralama Hakkı Tesisi

İlgi:   a)5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu

         b)4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi  Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

         c)5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu  Kapsamında Dönüşüm İşlemleri Gerçekleştirilen Dershaneler Lehine İrtifak Hakkı Tesis Edilmesi Veya Kiralama Yapılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

         d)Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığının 16/01/2018 tarih ve 1160444 sayılı yazısı.

 

4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında  Kanunun geçici 16’ncı maddesi hükmüne göre, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu geçici 5 inci maddesi uyarınca dönüşüm programına dahil olmak suretiyle özel okula dönüşüm taahhüdünde bulunan dershanelerden Bakanlığımıza müracaat eden ve Bakanlığımız tarafından müracaatları uygun görülenler lehine; Hazine taşınmazları üzerine eğitim tesisi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilmesine, mülkiyeti Hazineye ait ve Bakanlığımıza tahsisli taşınmazların üzerindeki okul binalarının tamamı veya bir kısmı ile bu binaların eklenti ve bütünleyici parçalarının eğitim öğretim amacıyla kullanılmak üzere on yıl süreyle kiralanmasına imkan tanınmış ve buna ilişkin usul ve esaslar ilgi (c) yönetmelikle düzenlenmiştir. Müdürlüğümüzce değerlendirilen yazımız ekinde bulunan taşınmazların Bakanlığımızca uygun görüldüğüne dair ilgi(d) yazı ektedir.

 

Fiziksel özellikleri, taşınmazlar üzerine yapılabilecek binaların kapasitesi, hangi türde bina yapılabileceği, yatırımların yaklaşık maliyeti, tahmini irtifak hakkı gibi bilgiler yazımız ekindeki çizelgede yer almakta olup taşınmazların irtifak hakkı youyla kullanılması Müdürlüğümüzce uygun görülmüştür. Ayrıca söz konusu taşınmazlar üzerine yatırım yapmak için yaklaşık maliyetin yüzde yirmisini kaşılayacak miktarda ayni veya nakdi özkaynağa sahip olunması gerekmektedir.

 

Bu kapsamda ilgili taşınmazlar üzerine irtifak hakkı yolu ile eğitim tesisi yapmak isteyen kuruluşların Müdürlüğümüze başvurmaları ve uygun şartların sağlanması ile de bu haktan yararlanabilecektir.

 

» Resmi Yazı İçin Tıklayın.

 

» Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığının 16/01/2018 tarih ve 1160444 sayılı yazısı için tıklayın.

 

» Taşınmaz Listesi İçin Tıklayın.

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.