KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Arapça Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Arapça Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Kayseri İmam Hatip Mezunları Derneği (KİMDER) tarafından düzenlenen, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ev sahipliğinde 6. Uluslararası Arapça Yarışması´nın ödül töreni düzenlendi. 

 

Kadir Has Kongre Merkezi´nde düzenlenen ödül törenine, Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Milletvekili Adayları Ahmet Doğan, Aydın Kalkan, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Melikgazi Kaymakamı Erkayayırık, Müftü Vekili Galip Koçer,Bilim,Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından bir konuşma yapan MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, "Türkiye’de imam hatip liselerinde ve artık imam hatip ortaokullarında 6’ıncısı gerçekleşerek bir dönüm noktası olmuştur. Gerçekten şimdiye kadar bu yarışmalara katılan öyle öğrencilerimiz olmuştur ki, o Arapçaya bir defa dokunmuştur ama Arapça ona hayatını değiştirecek kadar dokunmuştur" ifadelerini kullandı.

 

Basın mensuplarına açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, yarışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. Yarışmaların Kayseri´ye yakışır bir şekilde tamamladıklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "İlimize 6. Arapça Yarışmaları yapılıyor. 3 gündür bu organizasyon ile gün geçiriyoruz. Burada öncelikle şunu söylemek lazım. Bu organizasyonda emeği geçen, bize çok ciddi anlamda destek veren Kayseri Büyükşehir Belediyemize müteşekkir olmak lazım. Çünkü her daraldığımız zaman bütün imkanlarını bize sundular. Bunu yaparken de hep birlikte bu kadarı çıkardılar. Türkiye çapında uluslararası anlamda yapılan büyük bir organizasyon. Çok şükür kazasız belasız, Kayseri’mize yakışır bir şekilde tamamlamak üzereyiz. Burada en büyük emek ve en büyük katkı bizim öğretmen arkadaşlarımızındır" diye konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ayrıca, "Arapça ümmetin ortak dilidir. Bir dil bilmenin insana nasıl katkılar olacağını hepimiz biliyoruz. Arapça aynı zaman da bizim ibadetimizin de dilidir. Efendimizin de dili Arapçadır. Mukaddes kitabımızın da dili Arapçadır. Bu vesile ile baktığımız zaman da bunu öğrenmenin hem maddi hem de namevi dünyamız da çok ciddi bir yeri vardır" şeklinde konuştu.

 

İmam hatip okullarının ortaokul, lise ve Türkiye ´deki imam hatip okullarında eğitim alan 70 farklı ülke öğrencisinin katılımı ile gerçekleşen yarışmalarda ,dört ana dalda ödül dağıtıldı. Yarışmada Uluslararası bölümünde, Arapça bilgi yarışması, metin canlandırma, hat ve kaligrafi, şiir okuma dallarında ödüller verildi.

 

Orta okul ve Lise öğrencileri arasında yapılan ilk günkü yarışmada ise Arapça şiir okuma ,metin canlandırma, Arapça şarkı söyleme ,bilgi yarışması dallarında ödüller dağıtıldı.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.