KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmenler 1. Degerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Aday Öğretmenler 1. Degerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Bu yıl ilk kez uygulanan aday öğretmenlerinin yetiştirme sürecinin sağlıklı işleyebilmesi amacıyla ülke genelinde olduğu gibi Kayseri’de de aday öğretmenlerin katılımıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

 

Yatırım Koordinasyon İzleme Daire Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Vali Yardımcsı Gökhan Azcan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Coşkun Feyzioğlu, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Duran, Talas İlçe Milli Eğitim Müdür Mühittin Aydoğan, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ekrem Kayaaslan ve 647 aday öğretmen katıldı. 

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan aday öğretmenler adına Orkun Kılıçaslan, önemli olanın gönderildikleri okulda danışman öğretmenden, öğrencilerden, idarelerden edindikleri tecrübelerden çıkarabildikleri ders olduğunu vurgulayarak; “İnsanlar doğası gereği her yaşta öğrenme çabası ile büyür. İnsanların hayatı öğrendiği en iyi yerlerden biri okuldur. Okul öğrencilerin ikinci ailesi, öğretmenler ise ikinci anne ve babasıdır. Öğretmenler, mesleklerinin ilk yıllarında karanlıkta el yordamıyla bir yerlere çarparak yönünü bulmaya çalışırlar. Biz aday öğretmenlere ise tamamen karanlık bir yol değil, karşıdan ışık saçan bir yol verildi. Hayat da öyle değil midir? Tecrübeli insanların deneyimlerinden ders çıkararak zorluklarla daha kolay baş etmez miyiz? Aday öğretmenlik uygulaması da budur. Aday öğretmenlik, öğretmenliği, öğrenme sürecini hızlandıran, hata yapma ihtimallerimizi ortadan kaldıran ya da azaltan bir uygulamadır. Önemli olan gönderildiğimiz okulda danışman öğretmenden, öğrencilerden, idarelerden edindiğimiz tecrübelerden çıkarabildiğimiz derslerdir. Bu uygulama ile amaçlanan tecrübeli öğretmenlerimizin bizlere rehberlik etmesidir. Aday öğretmenlik uygulamasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu aday öğretmenlere seslenerek; “Siz daha başında sağlam bir şekilde tuttuğunuz müddetçe memleketimiz, milletimiz, bize emanet edilen çocuklarımız geleceğe daha sağlam bir şekilde yürüyeceklerdir” dedi. Çandıroğlu; “Bakanlığımız yeni bir uygulama başlattı, çok da güzel bir uygulama. Bunun alanlara yansımalarını gerek sizler aracılığıyla gerekse arkadaşlarımız aracılığıyla anlamaktayız. İnşallah bu süreç vatanımıza, milletimize, memleketimize, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımıza daha güzel bir şekilde sizlerin vasıtasıyla yansıyacaktır. Eğitim şart. Nereye baksanız, kiminle alakalı memleket meselesi konuşsanız altında eğitim mutlaka ana başlıklarda yer alır. Bunu tutup kaldıracak olan da sizlersiniz. Artık bizler meslek anlamında belli bir noktaya geldik, artık inişe doğru yol almaya başladık. Siz daha başında sağlam bir şekilde tuttuğunuz müddetçe memleketimiz, milletimiz, bize emanet edilen çocuklarımız geleceğe daha sağlam bir şekilde yürüyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

 

Aday öğretmenlere seslenen Valimiz Sayın Orhan Düzgün aday öğretmenlik düzenlemesinin önemine değinerek; “Bugün uygulamaya geçirilen yeni bir düzenlemeyle siz aday öğretmenlerimizin öğretmenlik görevine başlamadan önce tecrübeli öğretmenlerimizin yanında tecrübelerinden istifade etmeniz, belki farklı farklı öğretmenlerle refakat ederek her birinin belki güzel özelliklerini kendi kişiliğinize kazandırmanız konusunda gerçekten güzel bir çalışma başlatıldı. Belki eğitim fakültesini bitirerek diplomalarınızı aldınız ama uygulamalı olarak, pratik olarak da bu eğitimi aldıktan sonra yeni görev yerlerinizde görevlerinize başlamanız konusunda düzenleme başlatıldı. Bugün de tüm Türkiye’de sayın da başbakanımızın hitaplarıyla öğretmenlerimizin bu eğitim sürecinde edindikleri tecrübeler, merak ettikleri konular, sorular varsa Milli Eğitim Bakanlığı’mızın bürokratlarıyla canlı olarak sizlerle bağlantısı yoluyla sorularınıza çözüm ve cevap aranacak” diye konuştu.

 

Eğitim ve öğretimin çok önemli olduğunun altını çizen Valimiz Sayın Orhan Düzgün; “Çocuklarımızın matematiği, fiziği, coğrafyayı, Türkçe’yi öğrendiği kadar iyi bir insan olmayı, kendilerine, ailelerine, çevrelerine hayırlı bir evlat olarak yetişmeleri son derece önemli. Onun için ben sizlerin görevlerini yaparken talim kısmıyla beraber terbiye kısmını da ihmal etmemenizi arzu ediyorum. Çocuklarımıza kişiliklerinin gelişimi konusunda onların iyi bir insan olmalarını temin edebilirsek o zaman iyi bir nesil yetiştirmiş olabilir diye düşünüyorum. Bunun için görev yaptığınız yerlerde terbiye kısmını ihmal etmeden çocuklarımızın eğitimleriyle de ilgilenmeniz son derece önemli” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Toplantıda Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ile Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu da telekonferans sistemi ile 81 ildeki aday öğretmenlere hitap etti.

 

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu´nun konuşma metnini görmek için tıklayınız. 

 

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.