KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçlarında İlimizin Büyük Başarısı

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçlarında İlimizin Büyük Başarısı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 53'üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışmalarına katılmaya hak kazanan projeler belirlendi.  

Lise eğitimine devam eden 37.283 öğrencinin 25.095 proje ile başvuru yaptığı yarışmada Kayseri'den 49 Lise Araştırma Projesi ön değerlendirmeden geçerek Bölge Yarışmalarına katılmaya hak kazanmıştır.  

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'nın ardından Türkiye sıralamasında 49 Lise Araştırma Projesi ile 5. sırada yer alan Kayseri, TÜBİTAK tarafından 14-17 Mart 2022 tarihleri arasında yüz yüze yapılacak Araştırma Projelerine il genelinde faaliyet gösteren 15 farklı okulla katılacaktır.  Aralarında Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat'ın de yer aldığı Kayseri bölgesinden gerçekleştirilen 963 proje başvurusundan 100 tanesi Bölge Aşamasına davet edilmiştir.

Kayseri bölgesinden Bölge Aşamasına davet edilen projelerin %49'unun tek başına Kayseri'deki okullarımız tarafından hazırlanmış olması İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca, Proje Başvurusu/Bölge Aşamasına davet edilen proje oranına bakıldığında Kayseri Bölgesi %10,38 ile Türkiye'deki 8 bölge arasında birinci olmuştur. Kayseri'yi %9,99 ile İstanbul-Avrupa bölgesi takip etmektedir.

Bölge Aşamasına davet edilen projelerin bölgelerdeki okullara göre dağılımında ise Kayseri'den Çetin Şen Bilim Sanat Merkezi 12 proje ile Türkiye genelinde birinci olmuştur. İlimizden 537 başvuru gerçekleştiren okullarımızı ve yoğun bir tempoda çalışmalarına devam eden öğretmenlerimizle öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.  

 

    07-03-202207-03-2022

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.