KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

İlk tören, Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı n da yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Atatürk Anıtı´na çelenk sundu. Tören, Kayseri Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından sona erdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından müdür yardımcıları, şube müdürleri ve öğretmenlerle birlikte Valimiz Sayın Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Valimiz Sayın Orhan Düzgün, 24 Kasım’ın 1928 yılında Cumhuriyet´in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanı verilmesinin yıldönümü olduğunu hatırlatarak, ziyarete gelen öğretmenler nezdinde tüm öğretmenlerin “Öğretmenler Günü”nü kutladı.

 

Öğretmenlik mesleğinin dünyanın varoluşundan beri çok kutsal bir görev olduğuna değinen Valimiz Sayın Orhan Düzgün, “Hz. Ali diyor ki ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’. Geleceğimizi aydınlatan, çocuklarımızı yetiştirirken geleceğimizi de şekillendiren öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz görüyor, biliyor ve yaşıyoruz. Sizlerin şahsında Kayseri’deki bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe hazırlanması konusunda sizlerin ne kadar önemli bir görev ifa ettiğinizin de farkında olarak bütün öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Emekliye ayrılan öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu bir ömür, şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ahirete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Öğretmenler Günü vesilesiyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ve beraberindekilerle Valimiz Sayın Orhan Düzgün, bir süre eğitimciler ile sohbet etti.  

 

Sami Yangın Anadolu Lisesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, AK Parti Milletvekilleri Yaşar Karayel ve İsmail Tamer, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Gençlik Hizmetleri  ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapan idareciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Sami Yangın Anadolu Lisesi Müdürü Adnan Dinç, “Eğitim ve öğretim tarihimizde önemli olan bugünü Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yıldönümü olan 1981 yılından bugüne Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız. Öğretmenlik ilahi bir meslektir. Öğretmenlik Peygamber mesleğidir. Allah, insanlığın ilk öğreticisidir. Öğretme ve öğrenme olayı bir terbiye meselesidir” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ise, “İnsanlığın geleceğini imar eden ve bu geleceği imar ederken annenin tükenmişliğini hisseden, bir mumun tükenişini hisseden ve duygu ve düşüncesi ile anne ve baba şefkati ile bütünüyle sınıfında yaşadıklarını kendi evladında yaşarcasına hisseden öğretmenlerin Öğretmen Günü’nü kutluyorum. Böyle bir mesleğin mensubu olmaktan, sabah kalktığımda ilk aklıma geldiğinde, akşam yatarken de günün muhasebesini yaparken bir daha şükreden bir arkadaşınız olarak sizlere Kayseri’de yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı şükranlarımız sunuyorum. İyi ki varsınız. Bugün Kayseri’de öğretmenlik mesleğinin icra edilmesinin yanında 25 tane projeyi yürüten ve her ayrı projede ayrı bir fedakârlığı gerektiren, bu heyecanı tekrar tekrar yaşayan ve mesaisi dışında tekrar öğrencilere ders veren ve ‘ben fedakârlık yapıyorum’ demek için değil de hakikaten yapmak için çalışan bu öğretmenler ile çalışmaktan ve böyle bir ilde milli eğitim müdürlüğü yapmaktan kıvanç duyuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Hükümetin eğitim için çalıştığını söyleyen AK Parti Milletvekili İsmail Tamer ise, “Şimdiye kadar geçmiş döneme baktığımız zaman 1’inci sırada sadece eğitime ayrılan bütçe 2’inci sıradaydı ama biz iktidara geldiğimiz dönemde hemen akabinde eğitime önemin ne kadar önemli olduğunu görerek bütçenin 1’inci sırada ayırdığımız rakam milli eğitime ayrılmış oldu. Ülke çapına baktığımızda 300 bine yakın yeni öğretmen ataması yapıldı. Aynı zaman içerisinde halen eksik olan kadroların tamamlanması söz konusudur. Ücretlerin artırılması için yeni bir çalışma var. İnşallah öğretmenlerimiz hak ettiği ücretleri alabilmek ve onlara yardım edebilmek için hükümetimiz çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı ise,” Bugün bu kutsal mesleğin öğretmenlerimizin gününü kutluyorum. Her türlü zeminde, her türlü zorluğa katlanan öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum ” dedi.

 

Konuşmaların ardından ilçeler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca okulu yaptıran Hayırsever iş adamı Sami Yangın´a İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu tarafından plaket taktim edildi. Etkinlikte stajyerliğini tamamlayan öğretmenler, ‘öğretmen yemini’ etti. Düzenlenen etkinlik, Sami Yangın Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterileri ile sona erdi.

 

Törenin sonunda protokol üyeleri töreni hazırlayan öğretmen ve öğrencileri kutlayarak hatıra resmi çekildi.

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.