KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 101. Yıldönümü" Kapsamında Çeşitli Etkinlikler Düzenlendiİlk tören Kartal Kavşağı’ndaki Garnizon Şehitliği’nde yapıldı. Şehitlikteki anıta Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv.Plt. Tümgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Büyüknalbant ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz tarafından çelenk sunuldu. Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı´nın okunması ve saygı atışı ile devam etti. 

 

Hv. Plt. Teğmen Bilgehan Çınar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz da bir konuşma yaparak ülkenin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. 

 

Melikgazi Belediyesi İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden Meltem Nurgül Ölmez’in “Sakarya” isimli şiiri okuduğu törenin devamında Valimiz Sayın  Düzgün, Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı. Valimiz Sayın Düzgün,  “Topraklarımıza kanını, bayrağımıza rengini veren Aziz Şehitlerimiz!” diye başlayan yazısında şunları kaydetti: 

 

“101. yılını andığımız Çanakkale Deniz Zaferi, dönemin bütün zorlukları ve yokluklarına rağmen, Milletimizin bağımsızlığına olan inancı, vatan için millet için hayatını feda etmenin bir kayıp değil, cennetin kapısını açan şehitlik mertebesine ulaşma yolunda bir kazanç olduğu inancıyla ve ruhuyla kazanılmıştır. On binlerce askerimizin şehit olduğu Çanakkale Zaferi bizim için bir gurur abidesi olduğu kadar aynı zamanda bir hüzün abidesi olmuştur. Türk Milleti tarih sahnesine çıktığı günden bugüne varlığını devam ettirebilmek için mücadelesini sürdürmüş, birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmeden bu günlere gelmiştir. Ülkemizde huzur ve güven içerisinde, bağımsız ve özgür olarak yaşayabilmemiz için kahraman güvenlik güçlerimiz dün olduğu gibi bugünlerde de gerektiğinde canlarını feda ederek şehitlik ile onurlanmakta, Vatanımız için, milletimiz için göz kırpmadan canlarını feda etmektedirler. Devlet düşmanları, millet düşmanları, insanlıktan nasibini almayan hainler bilmelidirler ki, nasıl en zor günlerimizde bile Çanakkale ve İstiklal Savaşlarından zaferle çıkmışsak içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçten de millet olarak, devlet olarak başarıyla çıkacağız ve önümüzdeki yıllarda dünya milletleri, bu ülke insanlarının daha parlak ve güzel günlerine şahit olacaktır. Bu duygularla Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümünde, şanlı tarihimizin mimarları olan tüm şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.” 

 

Daha sonra Valimiz Sayın Orhan Düzgün, Garnizon Komutanı Hv.Plt. Tümgeneral İsmail Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Büyüknalbant, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cemal Akyıldız, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Uğur Özcan başta olmak üzere törene katılan vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar tarafından şehitlik ziyaret edildi.

 

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu ve duaların edildiği şehitlik ziyaretinde Vali Düzgün ile beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bırakarak şehit yakınları ile yakından ilgilenip duygularına ortak oldular. İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Mehmet Ulusoy, Melikgazi Belediyesi İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden Meltem Nurgül Ölmez’i okuduğu şiirden dolayı tebrik etti. 18 Mart Çanakkale Şehitleri Günü etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, İlimizde eğitim gören şehit çocuklarını Müdürlüğümüzde misafir edildi.

 

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

18-03-201618-03-201618-03-2016

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.