KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Projelerimiz “Bu Benim Kitabım” ve “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”

Yeni Projelerimiz “Bu Benim Kitabım” ve “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İHH tarafından koordine edilen ‘Her sınıfın bir yetim kardeşi var’ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ’Bu Benim Kitabım’ Projeleri  tanıtıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İHH tarafından organize edilen ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi  Var’ ve ´Bu Benim Kitabım´ Projeleri Şerife Bacı Anaokulu’nda tanıtıldı. Törene, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, İHH Temsilcisi Hatice Kurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahameddin Karaköse, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Duran ve veliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Şerife Bacı Anaokulu Müdürü Fatma Halavuk, proje hakkında bilgiler verdi. Halavuk, “Şerife Bacı Anaokulu 2014-2015 yılında öğretimine başlamıştır. Okulumuzda 6 öğretmen olmak üzere toplamda 10 personel görev yapmaktadır. Okulumuz yeni olmasına rağmen 88 tane kaydımız vardır. Halen kayıtlarımız devam etmektedir. Önceki yıl Milli Eğitim Müdürümüzün destekleri ile yapmış olduğumuz ‘Bu Benim Kitabım’ projesine vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu yıl başlayan ve bizi çok derinden etkileyen İHH ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün imzaladığı protokol ile hayata geçen “Her Sınıfın Yetim Bir Kardeşi Var” Projesi’ne bizimde çorbada bir tuzumuz olsun diyerek öğretmenlerimiz ve sınıflarımız adına sonuna kadar desteğimizi vermek istiyoruz. Bu Benim Kitabım projesinin en önemli tarafı okul öncesi dönemde kitap okumanın önemini artırmak, kitap sevgisini kazandırmak ve sosyal, duygusal gelişimlerini desteklemektir” dedi.

 

İHH Temsilcisi Hatice Kurt ise, “Toplumun ilk yapı taşı çocuklarla başlıyor. 0-6 yaş bir çocuğa karakter gelişiminde çok önemli bir yaş dönemidir. Bu dönemde çocuk ilk önce Allah’ın ilk emri olan okumayı yerine getirecek ve Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Kampanyası ile sosyal olarak üzerine düşen vazifeyi gerçekleştirecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim projelerine önem verdiklerini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak birçok projeyi başlattık. Bunların içerisinde önem verdiğimiz ve öncelik gösterdiğimiz projeler var. Bunların en başında da okuma projemiz geliyor. Geçen sene Kayseri Okuyor Kampanyası’nı başlattık. Bu kampanya dahilinde ilkokullarımız, ortaokullarımız ve bütün liselerimize okuma saati uygulaması gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

0-6 yaş grubunun eğitiminin tartışmasız bir gerçek olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, “Anaokuluna geldiğimiz zaman okul öncesi eğitimle alakalı eğitimde kim yazmış, kim çizmişse eğitim ile alakalı kimin bir öngörüsü varsa 0-6 yaş grubunu öncelik açısından her zaman birinci sıraya koyuyoruz. Birçok dünya çapında kabul görmüş eğitimcilerin bir sözü var, ‘2 yaşına kadar çocuğu bana verin, gerisini de siz ne yapıyorsanız yapın’ diyor. 0-6 yaşın eğitimi tartışmasız bir gerçektir. Biz ülke olarak da bunun son yıllarda biraz daha farkına varıyoruz. Bu konuda eğilimler kendini ortaya koyuyor. Bu Benim Kitabım Projesi ile okuma alışkanlığının çocuk yaşta başlamasını öngördük. Çok ciddi veriler ve çok ciddi yansımalar elde ettik. Sadece okuma projesi olarak görmek yanlış olur. Anne ve babanın çocukla daha yakından ilgilenme, zaman ayırma imkânı da sunuyor. Okulla aile işbirliği içerisinde çocuğu eğitime kavuşturuyoruz. Her sınıfın bir yetim kardeşi var projesi ise İHH ile işbirliği içerisinde gerçekleştireceğimiz bir proje. Çevremizde yetim kalan çocukların kötü yollara sapmaması için, kötü alışkanlıklar edinmemesi, çevremizde son zamanlarda artan misyonerlik faaliyetlerinin içinde bulunmaması için çevrenin sahip çıkma olayıdır” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından ‘İyilikte Yarışan Sınıflar’ Projesi kapsamında sınıflara kumbaraları verildi.  Sonrasında, Milli Eğitim Müdürümüz  Bilal Yılmaz Çandıroğlu Akıl Oyunları sınıfının açılışını yaptı. Tören, anaokulunun gezilmesi ile sona erdi.

 

 

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.