KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 2018-2019 Eğitim – Öğretim Başlaması Dolayısıyla Türkan–Av. Mehmet ALTUN İlkokulunda Tören Düzenlendi

İlimizde 2018-2019 Eğitim – Öğretim Başlaması Dolayısıyla Türkan–Av. Mehmet ALTUN İlkokulunda Tören Düzenlendi

İlimizde 2018-2019 Eğitim – Öğretim başlaması dolayısıyla Türkan –Av. Mehmet ALTUN İlkokulunda tören düzenlendi.

 

Törene, Valimiz Sayın Süleyman KAMÇI, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa ÇELİK, Melikgazi Kaymakamı Sayın Erkaya YIRIK, Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Memduh BÜYÜKKILIÇ, Jandarma Alay Komutanı  Sayın Albay Hüseyin BEKMEZ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Celalettin EKİNCİ, Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Sayın Ahmet ÖVÜÇ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Kamil AKÇADIRCI, Kayseri AK Parti İl Başkanı Sayın Şaban ÇOPUROĞLU, Eğitim Birsen Kayseri İl Başkanı Sayın Aydın KALKAN, okul müdürleri ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende bir konuşma yapan  Valimiz Sayın Süleyman KAMÇI, “Türkiye Cumhuriyeti eğitime son derece önem veren bir yapıya sahiptir. Genel bütçemizden milli eğitime ayrılan pay son yıllarda sürekli artış göstermektedir. Eğitime verilen bu önem ekonomik ve sosyal kalkınma düzeyimizi de belirlemektedir. Bu bakımdan bizlere, eğitimcilerimize ve velilerimize çocuklarımızın başarılı bir birey ve vatanını seven bir vatandaş olarak yetiştirilmesi yönünde önemli sorumluluklar düşmektedir. Çocuklarımızın okula gelme amacını anlamaları, onların okula şevkle gelmeleri ve başarılı olmaları için oldukça önemlidir. Okulların amacı sadece bilgi yükleme olmamalıdır. Çocuklarımızın her yönüyle kendini geliştirecekleri, insani değerleri öğrenecekleri, düşünme, anlama ve üretme becerilerini geliştirerek yetiştirilebilecekleri bir eğitim anlayışını benimsemeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan  Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa ÇELİK de, “Bugün yeni bir öğretim yılı başlıyor. Tüm öğrencilerimize öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum, Allah zihin açıklığı versin. Her biriniz inşallah bu memlekete için hayırlı birere evlat olarak yetişirsiniz. Uzun sürecek bir eğitim yılına başlıyorsunuz. İlkokul sıralarında başlayacak olan bu eğitim inşallah üniversite yıllarına kadar devam edecek. Bu sıralardaki planlı ve programlı ders çalışmanız ve prensipli iş yapma yeteneğiniz ömür boyu sürecektir. Şimdi düzenli olursanız, ders çalışma, oyun oynama ve dinlenme zamanına bir standart getirirseniz üniversite yıllarınıza kadar devam edecek ve bu düzen içerisinde başarı dolu bir eğitim hayatı geçirirsiniz” diye konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Celalettin EKİNCİ ise, “İlk emri oku olan Kutsal Kitabımız olmak üzere bizim inanç sistemimiz insanı sürekli ilme, eğitime ve kendini geliştirmeye teşvik eder. Peygamberimiz beşikten mezara ilim öğrenmeyi öğütler. Yunus Emre; “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen ya nice olmaktır” derken Hacı Bayram Veli “Okunacak en büyük kitap insandır.” Diyerek bizlere yol göstermiştir. Ülkemizi gelişmiş medeniyetler üzerine çıkarma ülküsünü taşıdığımız Mustafa Kemal’ in “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız” sözleri yolumuza ışık olmuştur. Bu noktada “İnsan olma, millet olma davası” olarak benimsediğimiz ilköğretim davası süreci, Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş medeniyete ulaşma ülkümüzün temelidir. Bu temel, eğitimin ilk ve en önemli basamağıdır. Ne kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır. Bu nedenle; öğrencilerimizin daha çok çalışması, bilgiyi sorgulamaları, öğretmenlerimizin bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını sunan kişiler olmaları, velilerimizin ise her alanda evlatlarına verdiği desteklerle aslında 21. yüzyıl Türkiye’sini desteklediklerinin idrakinde olmaları gerekmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için hepimizin sorumlulukları ve yapacakları vardır. Değerli öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimiz, amacımız; geleceğimiz olan öğrencilerimizi, Türk Milli Eğitiminin genel amacı doğrultusunda ve en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunu sağlamak için sizlerle birlikte yeni gelişmeleri dikkate alarak var gücümüzle çalışacağız. Görevlerimizin bilincinde olarak yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz, toplumun eğitime katılımını artırmada, öğretimde farkındalık oluşturmada hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Çevreyle iç içe, toplumla bütünleşmiş, değişim ve gelişime açık eğitim yuvaları olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılını hep birlikte başarıyla tamamlayacağımız noktasında sizlere olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Sevgili Öğrenciler; evinizden sonra değerli vakitlerinizi ayıracağınız yuvanız açıldı. Önemli olan saatleri, günleri ve yılları lehinize işletebilmektir. Hedefiniz yıldızlar olsun, ulaşamazsanız da yön göstersin. Geleceğin özgür ve kalkınmış Türkiye’sini oluşturacak olan sizlerin okul öncesinden başlayarak tüm eğitim sürecinizde başarıdan başarıya koşan bireyler olarak yetişmenizi diliyorum. Veliler; Bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor fakat kutsal görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından okul öğrencileri, okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verdi. Öğrenciler tarafından şiirler okundu. Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından , İlk ders, Valimiz Sayın Süleyman  KAMÇI’nın ders zilini çalmasıyla başladı.

 

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.