KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz 2014 - 2015 Eğitim Öğretim Yılını Değerlendirdi

İl Milli Eğitim Müdürümüz 2014 - 2015 Eğitim Öğretim Yılını Değerlendirdi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, düzenlediği basın toplantısı ile 2014-2015 eğitim ve öğretim yılını değerlendirdi. 

 

TEOG sınavı hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "2014-2015 Eğitim Öğretim yılında, ülke genelinde yaklaşık 1 Milyon 273 bin öğrencinin katıldığı TEOG Sınavına ilimizden de 23.327 öğrencinin katıldığı sınav sonuçları açıklanmıştır. Öğrencilerimiz, 6 Temmuz ile 16 Temmuz 2015 tarihleri arasında tercih yapabileceklerdir. Öğrencilerimizin tercihlerinde yardımcı olmak üzere, 90 tane farklı okulumuzda 158 Rehberlik Uzmanı danışman olarak görevlendirilmiştir. Öğrencilerimiz tercih yaparken 25 okul tercih edebilecektir. Tercih yapmayanlar ile tercihlerinde bir okula yerleşemeyen öğrenciler açık liseye yerleştirilecektir. Açık Lisede Eğitim almak istemeyen öğrenciler daha sonra 07-11 Eylül tarihleri arasında İl ilçe öğrenci nakil komisyonuna başvurarak, boş kontenjanlara göre yerleştirilmeleri sağlanacaktır. Özel liselerde eğitim almak isteyen öğrencilerimiz, 29 Haziran 05 Temmuz 2015 tarihleri arasında özel okullara kayıt yaptırabileceklerdir. Özel Okula kayıt yaptıran öğrenciler resmi okullarımıza tercihte bulunamayacaklardır. Eğer okul değiştirmek isterlerse yerleştirmeye esas nakil döneminde 17 Ağustos 04 Eylül tarihlerinde başvuru yapabileceklerdir" dedi.

 

Öğrencilerin tercih yaparken 25 tercih hakkı olduğundan oldukça geniş kapsamlı tercih yapmaları gerektiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "Okulların tercih kodları, öğrencilerin ve okulların yüzdelik dilimi ve okulların kontenjan ve tanıtım bilgileri dikkate alınarak tercih yapmanız ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerimize onaylatmanız gerekmektedir. Okul Müdürlüğü onayladıktan sonra öğrencilerimizin tercihlerinde herhangi bir değişiklik yapmaları mümkün değildir. 06-16 Temmuz tercih döneminden sonra bir okula yerleştirme hakkı kazanan tüm öğrencilerimiz, istedikleri takdirde yerleştirmeye esas nakil dönemi olan 17 Ağustos 04 Eylül tarihleri arasında, başka bir okula nakil işlemleri için 3 tercih hakkını kullanabileceklerdir. Özel Eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ise özel eğitim değerlendirme raporları doğrultusunda, engel durumlarına göre Öğrenci Okul Yerleştirme Komisyonunca yerleştirmeleri yapılacaktır. İl genelinde 23.327 öğrencimiz sınava girmiş olup; 24.354 kişilik kontenjan hazırlanmıştır. İlimizde, 5 Fen Lisesi, 2 Sosyal Bilimler Lisesi, 45 Anadolu Lisesi, 44 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 49 Çok Programlı Lise, 24 Anadolu İmam Hatip Lisemiz bulunmaktadır. Ayrıca 9 Özel Lise kontenjanımız da bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

 

YGS´yi de değerlendiren, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "ÖSYM Sınav sonuçları dün itibariyle açıklandı. 1 milyon 368 bin öğrencimizin bekleyişi sona erdi. 140 barajını geçen öğrencilerimiz 2 yıllık ve Açıköğretim 180 barajını geçen öğrencilerimiz lisans tercihlerinde bulunabilecekler. Tercihler 6-14 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılacaktır. İlimizde oluşturduğumuz 90 öğrenci danışma merkezinden okul adaylarımız ve okul dışı adaylarımız da faydalanabilecek. Bu yıl ki en önemli değişiklikler Vakıf Üniversitelerinin kontenjanlarının arttığını görüyoruz. Ayrıca hukuk ta 150 bin tıpta da 40 bin barajının geldiğini görmekteyiz" diye konuştu.

 

Yapımı devam eden inşaatlar hakkında da bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu, "Göreve başladığımız günden bu yana yaklaşık olarak 150 tane okul, spor salonu ve pansiyonla alakalı inşaat başlattık. Bu yıl itibariyle de bunların 23 tanesini eğitim öğretim yılı başında teslim alıp eğitim ve öğretime başlayacağız. Bunlardan 9 tanesi ilkokul, 8 tanesi ortaokul, 1 tanesi lise, 1 tane spor salonu, 3 tane pansiyon, 1 tane de rehberlik araştırma merkezimiz mevcuttur" ifadelerini kullandı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Yılmaz Çandıroğlu ayrıca, "Üniversite sınavlarında 2012 yılından bu tarafa ilimizin göstermiş olduğu başarı ile alakalı birkaç söz söylemek isterim. 2012 yılında Türkiye genelinde bizim temel matematikteki Türkiye geneli ortalaması 21.64 iken Kayseri’miz 22.73’tü. 2014 yılında Türkiye geneli 15’ken biz 17’ye çıkmışız. Türkiye genelinde yaklaşık 1.3 puanlık bir fark atarak bu trende devam etmişiz" dedi.

 


 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.