T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Ana Sayfa  Haberler  Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu Açılış Töreni
Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu Açılış Töreni Yayın tarihi: 26.11.2012 - 14:35 - Görüntülenme Sayısı: 5052

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın katılımı ile Melikgazi Belediyesi tarafından yaptırılan Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu törenle açıldı.

Eskişehir Bağları Osmanlı Mahallesinde düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Valimiz Sayın Şerif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılınç, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Elmalı,  protokol üyeleri, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız açılışta yaptığı konuşmada, Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Orta Okulunun yapılmasından dolayı Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı kutladığını belirterek, bölge halkının lise talebinin belediye başkanlarınca değerlendirileceğini ve İmam Hatip lisesinin en kısa sürede inşa edileceğini söyledi. Sayın Yıldız, okulların bakım ve onarımı gibi çalışmalarından dolayı Başkan Memduh Büyükkılıç’ı tebrik ediyorum. Bölge halkına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum dedi.

  

   Valimiz Sayın Şerif Yılmaz’da,  öncelikle öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Hacı Ali Karamercan ilköğretim okulunun şehir merkezinde kalması ve öğrenci azlığı nedeniyle farklı bir yere taşınması gündeme gelmişti. Okulu yaptıran hayırseverimizin ismiyle,  bu bölgeye kısa süre içerisinde okulun yapılmasından dolayı Melikgazi Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

 

   İlimizde 16 imam hatip lisesi ve 21 imam hatip ortaokulunda toplam 9,693 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. 2012-2013 yılında toplam 954 okulumuzda okul öncesinde 15.315, ilkokulda 98.938, ortaokulda 90.280 ve orta öğretimde 73.215 bin olmak üzere toplam 277.748 öğrencimiz eğitim öğretim görmektedir.  Yine en büyük sıkıntılarımızdan biri olan derslik sayısı ile ilgili okul öncesi eğitimde 748, ilköğretimde 6.450 ve orta öğretimde 2.454 olmak üzere toplam 9.132 dersliğimiz mevcuttur. 14 bin civarında öğretmen kadromuzla bu eğitim hizmetini vermeye gayret etmekteyiz. Son 10 yıl içerisinde ilimizde 124 okul ve 1627 derslik devlet imkanları ile 97 okul ve 1.508 derslik ise hayırseverlerimizin katkısıyla gerçekleştirilmiştir. Bu vesileyle tüm hayırseverlerimize Kayserililer adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. İnşallah bu hayırlar bundan sonrada devam eder. İl merkezinde sıkıntısını çektiğimiz ikili eğitimin bir an önce son bulması ve eğitim öğretimde istediğimiz kaliteyi yakalamamız adına da fiziki imkanları inşallah en kısa süre içerisinde yine Kayserili hemşerilerimiz ile birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Avrupa birliği standartlarında mesleki eğitimin % 65 civarında olması gerekiyor bugün itibariyle ilimizde mesleki eğitim de öğrenim gören öğrenci % 44 genel liselerde ve genel orta öğretimlerde ders gören öğrencilerimizin sayısı % 56 bunun tersine dönmesi gerekiyor. İnşallah hep beraber el birliği ile gerçekleştireceğimizi ümit ediyorum. Yine bu yıl yeni açılan bu okullarımızla beraber ileride yeni liselere ihtiyacımız olacak. İnşallah bunu da hep beraber gerçekleştiririz. Geleceğimizin teminatı güzel yavrularımıza adanmış olan bu eğitim yuvamızın ülkemize,  ilimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Dedi 

 

   Yapılan konuşmaların ardından Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışı yapıldı. Açılış sonrası okulu gezen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Valimiz Sayın Şerif Yılmaz ve beraberindekiler sınıflara girerek öğrenciler ile sohbet etti. Sayın Yıldız, sınıfta bulunan öğrencilere nasihatlerde bulundu.

Melikgazi Belediyesi Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu açılışı töreniMelikgazi Belediyesi Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu açılışı töreniMelikgazi Belediyesi Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu açılışı töreniMelikgazi Belediyesi Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu açılışı töreniMelikgazi Belediyesi Hacı Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulu açılışı töreni