Duyurular 7-19 Yaş Aile Eğitimi Programı Çalışmaları

7-19 Yaş Aile Eğitimi Programı Çalışmaları

7-19 Yaş Aile Eğitim Programı, 7 ile 19 yaş arasında çocuğu olan ebeveynlerin; çocuklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olmak, onlarla iletişimlerini güçlendirmek, uygun tutum ve yaklaşımları öğrenmelerini sağlamak, olası riskler ve bu risklere yönelik uygun tedbir almalarına yönelik farkındalık yaratmak ve ailelerinin geleceğini daha sağlıklı bir şekilde planlamalarına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda geliştirilmiş bir aile eğitimi programıdır.

 

Programa katılan ebeveynler aşağıdaki konularda bilgi sahibi olur, beceri kazanırlar;

1. Ergeni tanımak

2. İletişim

3. Birlikte büyümek

4. Aile tutumları

5. Riski yönetmek

6. Olumlu davranış kazandırma

7. Uzlaşabilmek

8. Geleceği planlamak

 

7-19 Yaş Aile Eğitimi Programına, yedi ile ondokuz yaş aralığında çocuğu olan anne babalar ve bu çocukların bakımından bizzat sorumlu kişiler de katılabilir.

7-19 Yaş Aile Eğitimi Programı, en fazla 22-24 kişilik kapalı gruplara yönelik olarak, haftada bir gün yaklaşık üç saat olmak üzere sekiz hafta sürmektedir. İkinci oturumdan sonra oturumlara grup dışından katılımcı kabul edilmez. Uygulamaya yönelik olması kazanımlarm yaşantıya dönüşmesini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

Kayseri´de 7-19 Yaş Aile Eğitimi Programı; İl Milli Eğitim Müdürlüğünde YSÖP Koordinatörü olan Güzel Sanatlar Lisesi Rehber Öğretmeni Kadriye COŞKUN tarafından İki Açık Oturum, 1 Kapalı Oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir. Açık oturumlar Nuh Mehmet Yamaner İlköğretim Okulu´nda 65 katılımcıyla ve Kayseri Çocuk Yuvası´nda 30 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Kapalı Oturumlar ise Sancaktepe İlköğretim Okulunda 8 hafta boyunca haftada bir günde 3 saat olmak üzere gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sertifikaları Okul Müdürü Hacı KILIÇ, Müdür Yardımcıları ve öğretmenler tarafından verilmiştir.

 Yayın:18.06.2012 - Güncelleme:18.06.2012 - 16:07 - Görüntülenme:944