KAYSERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19. Milli Eğitim Şurası İl Komisyon Çalışması

Milli Eğitim Bakanlığı´nın 4 yılda bir yaptığı Eğitim Şurası´nın 12 ilde gerçekleştirilen 19. İl Komisyon Çalışması´nın bir ayağı da Kayseri´de gerçekleştirildi.
19. Milli Eğitim Şurası İl Komisyon Çalışması

Milli Eğitim Bakanlığı´nın 4 yılda bir yaptığı Eğitim Şurası´nın 12 ilde gerçekleştirilen 19. İl Komisyon Çalışması´nın bir ayağı da Kayseri´de gerçekleştirildi.

 

19. İl Komisyon Çalışmasına Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Tatlı, Milli Eğitim Bakanlığı Yetkilileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, okul öğretmen ve öğrenci temsilcileri katıldı.

 

Çalışmanın açılışında konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, "ne kadar iyi bir gençlik yetiştirirsek, Türkiye ve Cumhuriyeti, o kadar sağlıklı bir geleceğe bırakmış oluruz" dedi.


Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, "Eğitimin artık ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Milli Eğitimimizin niteliğinin artırılmasında şuraya önemli görevler düştü. Şuraya da hazırlık çalışmaları ışık tuttu. Biz bunu özellikle kendi bölgemiz açısından çok önemsiyoruz. Herkes eteğindeki taşı döksün ve burada inşallah önümüzdeki yıllara ışık tutacak sağlıklı kararlar alınsın" dedi.

ekilde devam etti: "Özellikle son yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarımızda eğitim ve sağlık kurumlarımız ciddi derecede sıkıntılarla karşı karşıya. İlk olarak okulların fiziki durumu ile ilgili, güvenliği, araç, gereç, korunmasını çok önemsiyoruz. devletimizin kolluk güçleri var ama artık öyle bir duruma geldik ki artık her kuruluş kendi güvenliğini kendisi sağlaması gerekiyor. Bunu beşeri kaynaklar veya teknolojik imkanlarla sağlar. Özellikle öğretmenlerimizin dışarıdan gelen saldırılara karşı korunması lazım. Gerekli tedbirlerin alınmasını önemsiyoruz. Öğrencilerin  güvenliğinin sağlanması lazım. Teknoloji bile kötü amaçlar için kullanılabiliyor. Özellikle öğrencilerimizin güvenliği önemli. Öğrenci okula geliyorsa güvenlik içinde eğitim öğrenim görünmesi gerekiyor. İnsanın açlık dışında en önemli gereksinimi güvenlik.


Son yıllarda gençlerimizi bırakmak istemeyen bir takım kötü alışkanlıklar var. Uyuşturucuların da çeşitleri çıktı. Özellikle bunların kullanılması ve s atışı ile ilgili olarak, burada bulunan herkes üzerine sorumluluk alarak gerekli ihbarı yapmalı. Bizler üzerimize düşeni yapacağız, veliler de üstlerine düşeni yapacak. Çağır gerektirmiş olduğu öğrenci tiplemesini de hep beraber oluşturmuş oluruz. Biz yerimizi daha sonra gençlerimize teslim edeceğiz. Ne kadar iyi yetişmiş sağlıklı insanlar yetiştirirsek ülkemizi sağlıklı geleceğe teslim etmiş oluruz."


İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Tatlı ise, "Bütün şura çalışmalarında olduğu gibi 19. Şura çalışmalarındaki amaç da; yeni yetişecek olan neslimizin Türk Milli Eğitiminin temel kanununda yer alan genel amaç ve temel ilkeler doğrultusunda çağın özelliklerine ve ülkemizin şartlarına göre eğitilmesini, yetiştirilmesini ve geleceğe hazırlanmasını sağlamaktır. Bu amacın gerçekleşmesi açısından Şuralar, eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek, eğitim ve öğretimle ilgili konuları tetkik etmek ve gerekli kararları almak noktasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Aynı  zamanda şuralar eğitim sisteminin bulunduğu noktayı gözler önüne sererek tüm paydaşları bilgilendirme özelliğine de sahiptir.

 

Milli Eğitim Şurası Genel Sekreterliği tarafından 19. şura çalışmaları için 4 konu belirlendi. Belirlenen bu 4 konuya baktığımızda; 1’incisi Öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri 2’ncisi Öğretmen niteliğinin arttırılması 3’üncüsü Eğitim yöneticilerinin niteliğinin arttırılması ve 4’üncüsü ise Okul güvenliğidir." dedi.


Özel İhtisas Komisyonu Üyesi Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Öztürk, "Türk devlet geleneğinin istişare anlayışının eğitim alanındaki yansıması Milli Eğitim Şuraları ile gerçekleştiriliyor. Bu önemli uygulama her şart altında yapılıyor. İstişare geleneği 1939 yılından itibaren şura adında yapılmaktadır. Bu yılki şura 19. Milli Eğitim Şurası olacaktır. Komisyonlar her bir konuyu derinlemesine istişare ederek genel kurula sunulmak üzere raporlar oluşturmaya çalıştı. Bu tür çalıştaylar farklı illerimizde de gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

 

Şuranın ikinci gününde grupların konular üzerinde hazırladıkların raporların hazırlanmasıyla sona erdi.

 

Gültepe Mh Talas Bulvarı No 1/B Melikgazi KAYSERİ - 0 352 330 11 25 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.